ÎPS Serafim a sfinţit piatra de temelie pentru un nou lăcaş de cult, la Viena

 Articol de Gheorghe Anghel, preluat de pe portalul de știri Basilica al Patriarhiei Române

 La Viena au avut loc, sâmbătă și duminică, 16-17 septembrie a.c., manifestările dedicate punerii pietrei de temelie pentru cea de-a treia biserică românească din oraș, care va fi ridicată după modelul bisericii Mănăstirii Voroneț şi va purta hramurile „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sf. Ier. Martin de Tours”. Sâmbătă, la  Centrul Otto-Mauer a avut loc prezentarea proiectului, iar duminică, la locul viitoarei biserici a avut loc Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, urmată de slujba de sfințire a pietrei de temelie pentru noua biserică.

 Sâmbătă seara, la Centrul Otto-Mauer al Asociaţiei academicienilor catolici al Arhiepiscopiei Vienei, a avut loc o întâlnire de prezentare a proiectului viitoarei biserici ortodoxe române din capitala Austriei. Invitaţii au fost salutaţi de către Înaltpreasfinţitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord. Domnul arhitect Georg Baldass a prezentat proiectul bisericii, iar monahia Dr. Gabriela Platon a susţinut alocuţiunea cu titlul: Sfânta Mănăstire Voronet – mărturie si simbol pentru bisericile cu pictura exterioara din Bucovina. Seara a fost încheiată de un concert de cântări bizantine, susţinut de membri ai grupului psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale, condus de Arhid. Dr. Mihail Bucă.

Slujba la locul viitoarei biserici româneşti din Viena a început duminică, în jurul orei 09:00 cu slujba Utreniei. În continuare, IPS Părinte Serafim a oficiat Sfânta Liturghie împreună cu PS Emilian Crişanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Aradului.

Slujba de sfinţire a locului şi aşezarea pietrei de temelie au avut loc imediat după Liturghie, în prezenţa a numeroşi români din ţară şi din Austria. La eveniment au fost prezente autorităţi locale, dar şi reprezentanţi ai statului român: Excelența sa Bogdan Mazuru, ambasadorul României la Viena, dna Florentina Bălășoiu de la consulatul general al României în capitala Austriei şi dna Irina Cornișteanu, director ICR Viena.

Locaţia viitoarei biserici se află la punctul de întâlnire al străzilor Norbahnstraße și Taborstraße. Biserica va fi o replică a Mănăstirii Voroneț, cunoscută drept Capela Sixtină a Orientului.

În cuvântul său, IPS Serafim a vorbit despre importanța viitorului locaş de cult pentru comunitatea românească din Austria.

Totodată, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord a evidenţiat activitatea filantropică a Bisericii Ortodoxe Române şi grija permanentă a Patriarhului Daniel pentru românii din diaspora: „Suntem îndatoraţi în faţa lui Dumnezeu să ne rugăm pentru Patriarhul nostru, să îl pomenim în rugăciunile noastre şi să apreciem lucrarea deosebită pe care Preafericirea Sa o face în ţară, dar şi pentru românii din străinătate. Să nu uităm faptul odată cu venirea Patriarhului Daniel, Biserica Ortodoxă Română desfăşoară poate cea mai mare lucrare socială din toată istoria ei”, a spus Înaltpreasfinţia Sa, potrivit Radio Trinitas.

Cu acest prilej, Patriarhul României a adresat un mesaj pastoral românilor din capitala Austriei:  „Ne bucurăm de faptul că proiectul arhitectural are în vedere și construirea mai multor spații destinate tinerilor și copiilor, precum și persoanelor care au nevoie de locuință. Construirea unor spații sociale pentru credincioșii parohiei va întări solidaritatea comunității românești și va fi o mărturie a interesului Bisericii Ortodoxe față de activitățile caritabile sau filantropice”, se menţionează în cuvântul Preafericirii Sale (citiţi mesajul integral aici).

Răspunsurile liturgice au fost oferite de mai mulţi membri ai grupului psaltici Tronos, precum şi de corul bisericii „Sf. Andrei” din Viena.

La bucuria românilor din Austria au luat parte şi un grup de pelerini din Ţară.

 

 

 

Foto: Simona Marian Fodor