Cooperare inter-ortodoxă între parohiile română și sârbă din Sankt Pölten și Krems cu ocazia sărbătoririi Zilei Creației

Parohia ortodoxă română din Krems împreună cu cea românească și cea sârbească din Sankt Pölten vor marca împreună Ziua Creației în data de 1 septembrie, la începutul anului bisericesc, organizând tradiționala Vecernie a Creației, compusă în limba germană, în anul 1990, de imnograful athonit Gherasim Mikragiannanitul.

Parohia Krems și-a invitat urmăritorii de pe Facebook să participe la rugăciunea pentru lumea creată de Dumnezeu.

„Bisericile creștine din întreaga lume sunt la fel de responsabile pentru protejarea mediului înconjurător precum orice alt membru al satului global. Toate bisericile împărtășesc o viziune biblică comună asupra lumii, potrivit căreia omul este responsabil pentru atitudinea și comportamentul său față de natură”, afirmă pe rețeaua socială reprezentanții parohiei din Krems.

„Mai mult, Biserica Ortodoxă Română (BOR), ca parte a Bisericii Ortodoxe Răsăritene și a doua ca mărime, împărtășește o bogată teologie a mediului înconjurător, înrădăcinată în tradiția patristică și liturgică.”

Prima zi a anului bisericesc, 01 septembrie, a devenit începând cu anul 1989 şi ziua mondială de rugăciune pentru ocrotirea creaţiei.

În anul 1989, Patriarhul Ecumenic Dimitrie I al Constantinopolului a adresat, prin intermediul unei enciclice, o invitaţie tuturor creştinilor să se roage pentru protecţia mediului înconjurător.

Articol de Ștefana Totorcea, preluat de pe portalul de știri Basilica al Patriarhiei Române

Sursa foto: Facebook / Parohia Ortodoxă Română din Krems – Orthodoxe Gemeinde Krems