Parohia românească din Oberwart a participat la programul „Noaptea lungă a bisericilor”

Parohia Oberwart a participat pentru a doua oară la „Noaptea lungă a bisericilor” (Lange Nacht der Kirchen), eveniment cu ocazia căruia foarte multe lăcașuri de cult din Austria își deschid porțile pentru vizitatori.

Ca și anul precedent, evenimentul organizat sâmbătă, 7 iunie, s-a bucurat de prezența credincioșilor catolici din localitatea Stegersbach însoțiți de data aceasta de preotul paroh Thomas Vayalunkal. Prezentarea făcută de părintele Peltea Gabriel a fost pentru curioșii vizitatori o ocazie prin care nu doar sa afle mai multe despre spiritualitatea ortodoxa în general ci și să descopere și să înțeleagă bogăția de simboluri in icoanele Nașterii Domnului și a Învierii Domnului, să cunoască veșmintele liturgice precum și diferitele obiecte de cult. Odată cu trecerea timpului, prezentarea s-a transformat într-un destins dialog prin întrebările curioșilor oaspeți.

Prezentarea s-a continuat cu Slujba Vecerniei, în cea mai mare parte în limba germana. La final vizitatorii au putut gusta din prescura și vinul ce se folosesc în mod obișnuit la Sfânta Liturghie și au primit sticluțe cu mir.

Prin bunăvoința parohiei catolice din Stegersbach si a episcopiei romano-catolice din Eisenstadt, parohia ortodoxa Oberwart a primit spre folosință exclusivă biserica catolică ”Sf. Egidius” din localitatea Stegersbach începând cu luna mai 2021, primind totodată si acceptul construirii unui iconostas ce se dorește finalizat în cursul anului 2024.

Relația parohiei cu comunitățile catolice din jur este una cordială, iar participarea la asemenea evenimente nu face altceva decât să întărească această legătură.