Cinste și recunoștință eroilor patriei înmormântați la Ulm

Duminică 9 iunie 2024, anticipând Praznicul Înălțării Domnului, cea mai sfântă și importantă „Zi a eroilor”, preoții împreună cu credincioșii din parohiile Ulm, Ravensburg- Friedrichshafen și Heidenheim a.d. Brenz au slujit și au participat la slujba parastasului în cinstea eroilor din Primul Război Mondial, oficiată la monumentul lor. Acest monument, ridicat de către Regele Ferdinand al României în cinstea celor 99 de soldați români îngropați aici, se află în cimitirul central din Ulm.
La acest eveniment comemorativ au luat parte și reprezentanții statului român din cadrul Ministerului Afacerilor Externe prin persoana Excelenței Sale, Dl. dr. Vlad Vasiliu, Consulul general al României la Stuttgart și din cadrul Ministerului Apărării Naționale prin persoana domnului Colonel Florea, șeful misiunii României din cadrul Comandamentului NATO din Ulm și a domnului Maior Ursu din cadrul aceluiași comandament. Împreună, mulți dintre noi înveștmântați în straie tradiționale, ne-am rugat pentru iertarea, odihna și buna răsplătire de la Dumnezeu, a înaintașilor noștri, ce s-au jertfit pentru neam și țara lor.

Părintele Dr. Alexandru Roșu, apreciind efortul și munca de cercetare și scoatere la lumină a memoriei și locurilor unde eroii români sunt legați de spațiul german, depusă de P. Cuv. Protos. Ioan Popoiu, consilier administrativ al Arhiepiscopiei, a evocat în cuvinte alese cu semnificații adânci, jertfa, destinul și contextul în care s-au „săvârșit” fiii dragi ai patriei, ce-și dorm somnul de veci în orașul de pe malul Dunării. Domnul Consul General dr. Vlad Vasiliu a transmis de asemenea, celor prezenți, un mesaj în calitatea de reprezentant al Statului Român, bucurându-se de prezența numeroasă a copiilor și credincioșilor ce nu își uită originile, neamul și eroii lui.
S-au depus coroane și jerbe de flori din partea Instituțiilor statului și a parohiilor implicate în eveniment. În încheierea slujbei, gazdele au mulțumit preoților, oaspeților și mai ales credincioșilor implicați în buna desfășurare a acestui emoționant eveniment comemorativ.

Pr. Dr. Sebastian Suciu