Parohia românească din Osnabrück la Festivalul culturilor

„Hai să dăm mână cu mână,/Cei cu inima română!”

Sub egida Centenarului Marii Uniri și cu sprijinul Parohiei Ortodoxe „Sf. Teodosie de la Brazi”, duminică, 16 septembrie 2018, comunitatea românească din Osnabrück și-a manifestat unitatea într-o diversitate de popoare și culturi, prin participarea la Festivalul cultural al popoarelor (Fest der Kulturen).

 Prezenți pentru a doua oară consecutiv, mulți dintre ei îmbrăcați în porturi populare specifice zonelor de unde vin, românii din Diaspora s-au bucurat de mâncarea tradițională românească și muzica populară, dându-și mâinile într-o horă care a atras, deopotrivă, și spectatori aparținând altor națiuni. Programul artistic pus în scenă a fost unul foarte bogat ce a punctat elemente specifice culturii noastre: melodii populare din toate regiunile României, dansuri tradiționale, precum și cântece patriotice interpretate de un grup coral mixt format din enoriași ai parohiei.

Alese mulțumiri tuturor celor care au făcut posibilă prezența românilor la acest festival, celor care s-au implicat în organizarea evenimentului pentru partea română, precum și interpretei de muzică populară, doamna Camelia Bumbescu, alături de lăutarii din grupul Corvin Band, fără de care zâmbetul și bucuria de pe fețele tuturor românilor prezenți în număr foarte mare, nu ar mai fi fost atât de intense.

  Pr. Bogdan Ilie