Festivităţi dedicate Centenarului Marii Uniri, la Düsseldorf

 ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a participat între 11-13 septembrie, alături de oficialităţi române şi germane de rang înalt şi numeroși oaspeți, la Festivitățile dedicate Centenarului Marii Uniri de la 1918, organizate la Düsseldorf de Asociația culturală Germano-Română „Atheneum” e.V., în colaborare cu Mitropolia din Nürnberg.

   Festivitățile dedicate României, intitulate „Centenarul României Moderne“ („Hundert Jahre modernes Rumänien“), organizate la inițiativa doamnei Livia Grama Medilanski, președintele Asociaţiei Germano-Române „Atheneum” e.V., reprezintă o frumoasă continuare a sărbătorii românești de acum patru ani, când a fost comemorat Regele Carol I al României.

Ceremonia de deschidere a avut loc în seara de marți, 11 septembrie, în biserica St. Antonius din Düsseldorf-Oberkassel, printr-un concert de gală susţinut de Junger Konzertchor împreună cu organiştii Fernanda şi Dan Racoveanu. Înainte de serata muzicală, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a ținut un discurs în faţa celor mai bine de 400 de oaspeţi, vorbind despre importanța celebrării Centenarului Marii Uniri în Düsseldorf, orașul de unde principele Carol de Hohenzollern-Sigmaringen, viitorul Rege al României, a plecat către Țara de la gurile Dunării, unde a primit o misiune grea și frumoasă, aceea de a conduce un popor care a devenit al său. Înaltpreasfinția Sa a făcut o trecere în revistă a legăturilor Bisericii cu Națiunea Română de-a lungul vremilor, insistând asupra momentelor esențiale ale istoriei naționale, care nu pot fi înțelese fără Biserică. Din partea oficialităților orașului Düsseldorf, la evenimentul inaugural a luat parte directorul cultural al orașului, domnul Hans-Georg Lohe, care a ținut un discurs de felicitare a inițiativei românești.

În cursul dimineții de miercuri, ÎPS Sa, alături de Alteţa Sa, Principesa Maria a României și Excelența Sa,  Dl. Emil Hurezeanu, ambasadorul României la Berlin au făcut o vizită primarului general al orașului Düsseldorf, Dl. Thomas Geisel, fiind însoțiți de o delegație de membri ai Asociației Româno-Germane Athenaeum. Cu această ocazie, Dl. Ambasador Hurezeanu a înmânat o distincție prezidențială de apreciere domnului primar Geisel.  S-a discutat și despre situația comunității românilor ortodocși din capitala landului Nordrhein-Westfalen și necesitatea găsirii unui lăcaș de cult propriu pentru activitățile religioase, sociale și culturale ale parohiei de aici, cea mai veche parohie românească din Germania cu activitate neîntreruptă

În aceeași dimineață, distinșii oaspeți împreună cu membrii asociației Atheneum au vizitat Castelul Benrath, unde au participat la un concert susținut de cvartetul „Inquanto” din Timișoara și de orchestra Liceului de Muzică „Clara Schumann” din Düsseldorf. Ziua dedicată Marii Uniri a continuat după-amiaza cu vizitarea castelului Jaegerhof, locul de unde principele Carol a plecat, în 1866, pentru a deveni ulterior regele României. Aici a avut loc prezentarea istorică intitulată “O sută de ani de la Fondarea Statului Român Modern”. După amiaza culturală a continuat la Castelul Jägerhof, unde la evenimentul organizat de Asociația Atheneum au luat cuvântul prof. dr. dr. Volkmar Hansen, preşedintele onorific al asociaţiei, prof. dr. Christof Wingertszahn, directorul Muzeului Goethe, apoi reprezentantul Primăriei Municipiului Iași, domnul Daniel Șandru, care a vorbit despre rolul de capitală de război a Iașiului, în vremea în care Regele Ferdinand împreună cu guvernul s-au refugiat în Moldova (1916-1918) precum și doamna Paula Popoiu, director general al Muzeului Național al Satului ,,Dimitrie Gusti” din București, care a prezentat expoziția de costume populare românești: „100 de ani de frumusețe feminină”.

Festivitățile Centenarului s-au încheiat joi, 13 septembrie, cu un program artistic organizat de Fundația Sașilor şi Şvabilor din Landul Nordrhein-Westfalen.

 

Foto: www.romaniaregala.ro