Parohia „Sf. Dumitru cel Nou” din Dortmund și-a serbat ocrotitorul

Pr. Dr. Ispas Ruja

Pentru românii ortodocși din Dortmund, luna Octombrie are o semnificație deosebită pentru că în această lună este sărbătorit Sf Dimitrie Basarabov (27 octombrie), patronul spiritual al acestei parohii. Duminică, 1 noiembrie, ne-am adunat la Sf. Liturghie și am adus multumire lui Dumnezeu și Sfântului Dumitru pentru ocortirea și binecuvântările revărsate asupra credincioșilor din parohie și am cerut ajutorul pentru împlinirea unui gând mai vechi și anume procurarea sau construirea unei bisericii proprii în Dortmund.

Anul acesta prin mijlocirea Sfântului Dumitru și cu sprijinul părintelui protopop Iosif Radulescu, sărbătoarea parohiei a început de sâmbătă, 31 octombrie, cu o seară duhovnicească la care l-am avut în mijlocul nostru pe Pr. Conf. Dr. Constantin Necula. Părintele profesor a vorbit credincioșilor adunați în număr foarte mare să-l asculte despre vorbind despre „viața în Hristos, din perspectiva familiei”. Modelul vieții de familie este modelul Bisericii, ne-a invatat pr Necula. Biserica este familia cea mare, familie pe care o căutam aici în diaspora, pentru că ducem dorul familei noastre din țară, de locurile natale. Iar viața în Hristos este efortul de a împlini Învierea in Hristos în propria noastră viață. Atunci, viața în Hristos în familie inseamnă să mori de dragul celulilat, să-l iubești până la jertfă. Am mai înteles că Taina Spovedaniei precum și Sfânta Liturghie sunt indisolubil legate de Taina Cununiei, de viața familiei creștine.

Bucuria comuniunii și a cuvântului rostit de Părintele Necula a transformat pe nevăzute sufletele celor prezenți umplându-le de lumină și de fericire.

La sfârșitul serii duhovnicești toți cei prezenți au participat la o mică agapă, având posibilitatea de a sta de vorbă cu invitatul serii.

Sărbătoarea parohiei s-a încheiat cu Sfânta Liturghie de duminică, cu o slujbă de pomenire a credincioșilor mutați la Domnul si cu o frumoasă și imbelșugată agapă.