Vizita Părintelui Constantin Necula în protopopiatul Westfalia

 

Parohia Düsseldorf în colaborare cu parohiile din Bonn și Dortmund au organizat la sfârșitul de săptămână 30 octombrie-1 noiembrie vizita părintelui conferențiar dr. Constantin Necula în protopopiatul Westfalia. Renumitul părinte pentru minunatele cuvinte de învățătură a sosit de la Sibiu și, în decurs de trei zile, a slujit Sfânta Liturghie împreună cu părinții parohi și a susținut mai multe conferințe cu teme duhovnicești în prezența a numeroși credincioși români  și preoți din această parte a Germaniei.

 

 Vizita părintelui Necula a debutat în data de 30 octombrie 2015 cu conferința „Ortodoxia ca mod de viață” susținută la parohia Düsseldorf, unde pe lângă numeroși credincioși au participat și părintele Nicolae Abuziloaie (Duisburg), părintele Cătălin Preda (Bonn), părintele Ispaj Ruja (Dortmund) și părintele Cosmin Stan (Mönchengladbach).

În dimineața zilei de sâmbătă, 31 octombrie 2015, părintele profesor a slujit Sfânta Liturghie la parohia Bonn în sobor de preoți, cu participarea părintelui protopop Iosif-Cristian Rădulescu, a părintelui paroh Cătălin Preda precum și a părinților Nicolae Abuziloaie și Adi Neștian. După Sfânta Liturghie părintele profesor Necula a susținut conferința „Repere ale pastorației în diasporă”, răspunzând mai apoi numeroaselor întrebări adresate de participanți.
Seara, la ora 18:30, părintele profesor a fost prezent în mijlocul parohiei Dortmund unde a vorbit credincioșilor despre „Viața în Hristos din perspectiva familiei”, răspunzând ca de obicei întrebărilor adresate de credincioși.
Duminică, 1 noiembrie 2015, părintele profesor a slujit Sfânta Liturghie alături de părintele protopop Iosif-Cristian Rădulescu la parohia Düsseldorf. Ca și în ziua precedentă, părintele Constantin Necula a făcut pomenirea tuturor celor care și-au pierdut viața în mod tragic în clubul Colectiv din București. De asemenea a rostit un frumos cuvânt de învățătură, reamintind credincioșilor cât de importantă haina cu care ne-am îmbrăcat la Sfântul Botez și insistând pe valorile care ne călăuzesc spre rai.
 „Părintele profesor Constantin Necula a bucurat enorm sufletele credincioșilor veniți să-l asculte. Era uimitor cum chipurile a sute de oameni, pe care le-am văzut în aceste zile în jurul părintelui, se încărcau cu bucurie, cu pace și speranță. Cuvântul părintelui profesor este un cuvânt care te așează într-o stare de lucrare a credinței, a nădejdii și a iubirii”, a mărturisit părintele protopop Iosif-Cristian Rădulescu.
Vizita părintelui Constantin Necula a reprezentat un puternic impuls duhovnicesc în pragul Sfântului Post al Nașterii Domnului,  atât părinții slujitori cât și credincioși exprimându-și dorința de a-l revedea pe părintele profesor cât mai curând în mijlocul lor.