Parohia ”Sfinții Brâncoveni” din St. Pölten și-a prăznuit ocrotitorii

Comunitatea ortodoxă românească din orașul austriac Sankt Pölten, înființată în anul următor celui omagial al sfinților Brâncoveni în Patriarhia Română (2014), și-a serbat luni – 16 august 2021 – cel de-al  șaselea hram, alături de preoți și credincioși din parohii învecinate.

 

În luna iunie din anul centenar 2018 parohia a primit spre folosința exclusivă Biserica ”Pax Cristi” de la comunitatea romano-catolică, moment festiv la care a participat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, ocazie cu care a fost adusă spre închinare icoana Sfântului Constantin Brâncoveanu cu sfintele moaște ale sfântului ocrotitor.

Sfânta Liturghie din ziua serbării hramului – 16 august 2021 – a fost oficiată de un sobor de preoți format din părinții Răzvan Gasca (Wiener Neustadt), Ștefan Lungeanu (Amstetten) și Cezar-Marksteiner Ungureanu (Krems) și părintele paroh Cătălin Soare, iar cântările la strană au fost înfrumusețate de către membrii corului parohiei ”La Sfânta Înviere” din Viena condus de dl. Georgel Popa. La momentul chinonicului psaltul Vasile Vîlcu a interpretat cutremurătoarea baladă a Sfinților Brâncoveni.

În cuvântul de învățătură, părintele iconar Răzvan Gasca a făcut legătura dintre viața jertfelnică a Maicii Domnului și jertfa familiei Brâncoveanu din data de 15 august 1714.

În continuare, părintele a subliniat dragostea față de credință și de neam, dar și înclinația spre cultura și arta bisericească autentică a sfântului Constantin Brâncoveanu care a reușit să aducă Țara Românească pe înalte culmi și să lase moștenire o zestre nepieritoare și un model greu de urmat.

Cunoscând aceste fapte mărețe care au trecut proba timpului, suntem și noi datori ca urmași și cinstitori ai Sfinților Brâncoveni să ne îngrijim mai mult de credința și de valorile fundamentale din viața noastră (limba maternă, dragostea pentru frumos, interesul față de binele obștesc).

Nădăjduim ca anul următor să poată participa mai mulți preoți și credincioși la această frumoasă sărbătoare din calendarul Bisericii Ortodoxe Române și adresăm încă de acum o caldă invitație tuturor!

 

Pr. Cătălin Soare