Parohia „Toți Sfinții” din Waldkraiburg, la cinci ani de la înființare

Parohia „Tuturor Sfinţilor“ din micul oraş bavarez Waldkraiburg a împlinit anul acesta 5 ani de la ridicarea din rangul filial la cel parohial şi implicit 5 ani de slujire sub duhovnicia părintelui paroh Marius-Ioan Turcu. Slujbele s-au ţinut aici începând cu anul 2012: 4 ani şi jumătate, în Biserica de lemn din oraşul Waldkraiburg, aparţinînd decanatului romano-catolic local, iar din iarna anului 2016 în Biserica ordinului salesian Don Bosco din Aschau. 

Biserica în care au loc slujbele parohiei ortodoxe românești din Waldkraiburg aparține ordinului salesian Don Bosco (ordin romano-catolic care se preocupă de educarea tinerilor cu deficienţe psiho-somatice şi fizice şi, mai nou, ale tinerilor emigranţi ajunşi în Germania, fără de părinţi) din orăşelul aferent Aschau am Inn. Clădirea bisericii actuale este din piatră, încălzită, cu acces la un al doilea paraclis intern şi cu blocuri sanitare.

În masa sfântului Altar se află Moaştele sfinţilor Victor (martirizat în anul 106 d.C.) şi Martialis. Împreună cu Toţi Sfinţii cei nevăzuţi fizic, dar cu noi în împreună-rugăciune, au fost prezenţi în chip văzut: Sf. Ioan cel Nou de la Suceava, prin icoana cu sfintele sale Moaşte, Sf. Cuv. Maică Parascheva de la Iaşi prin icoana şi veşmântul ei, moaştele unor sfinţi Neomartiri de la Aiud, moaştele unor sfinţi monahi martirizaţi în vremea regelui persan Chosroes al ÎI-lea (anul 614) din fosta mănăstire sinaită a Sf. M. Mc. Gheorghe şi Sf. Ioan Iacob de la Neamţ, printr-o părticică a veşmântului său preoţesc.

Slujba de Hram a fost precedată vineri, 09.06., de Taină Sf. Maslu, săvârşită sub epitrahilele pr. conf. dr. Dumitru Macaila şi pr. Nicolae Vintilă (veniți din România), al pr. Constantin Bartok (parohia Traunreut) şi al parohului, pr. Marius-Ioan Turcu iar sîmbătă, 10.06, de conferinţa „Despre credinţă, despre Dumnezeu“, inaugurată prin prelegerea pr.conf.dr. Macaila, urmată de prezentarea şi mărturisirea pr. Nicolae Vintilă iar spre sfârşit de intervenţiile pr. paroh şi ale publicului – o conferinţă-colocviu, în care credincioşii au trăit „comprimarea timpului“ : 3 ore au trecut ca un vis.

Numărul credincioşilor prezenţi la Liturghia duminicală, peste 200, săvârşită sub protia PS Sale Dr. Sofian Braşoveanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, a făcut că Biserica, deşi arhiplină, să respire toţi ca unul, în credinţa „cea una, sfânta, sobornicească şi apostolească“, într-un duh al blândeţii, al comuniunii, al liniştii şi al unei bucurii euharistice rar întâlnite în lumea aceasta. Parohul a primit şi a trimis mai departe Preasfinţitului şi preoţilor slujitori sutele de mulţumiri pentru înalta atmosferă duhovnicească, mângâiată de lacrimile celor prezenţi. Bucuria ochilor au făcut-o credincioşii îmbrăcaţi în superbe straie populare.

Cuvântul de învăţătură rostit de PS Dr. Sofian Braşoveanul a împletit într-un discurs logic  noţiunile şi realităţile de: sfânt, sfinţenie, Toţi Sfinţii, sfinţirea noastră personală, asimilarea manifestării noastre cu responsabilitatea mărturisirii noastre în Ortodoxie, trăirea credinţei personale şi identitare în învăţătura Ortodoxiei, în limba română şi în Neamul românesc.

Din soborul preoţilor slujitori au mai făcut parte: pr.conf.dr. Ciprian Burlăcioiu (Germania), pr.conf.dr. Dumitru Macaila (România) pr. Nicolae Vintilă (România) pr. Ioan Günter Lassel (Austria), diac.dr. George Țapciuc (Germania). La agapă s-a trecut de numărul de locuri maxim rezervat.

Taina Sf. Maslu şi conferinţa au fost ţinute doar în limba română, iar Liturghia duminicală a fost rostită bilingv, ţinându-se cont de prezenţa ortodocşilor germani (convertiţi la Ortodoxie de către actualul paroh).

Lui Hristos Slavă pentru toate, amin!    

A consemnat pr.Marius-Ioan Turcu

 Știre și imagini preluate de pe pagina de internet a Centrului Bisericesc München