Școală de Artă Bizantină la Trier

Începând din luna septembrie, la Trier își va desfășura activitatea o școală de artă bizantină înființată de părintele Mircea-Eugen Moldovan de la Parohia Ortodoxă „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Trier, împreună cu maestrul iconar Daniel Neculae. Școala își propune să îi ajute pe cei interesați să cunoască modul de pictare a icoanei în tehnica tempera sau fresco a mozaicului și să pătrundă în teologia care stă la baza compoziției și pictării Sfintelor icoane.

 Pentru aceasta se vor organiza la Trier, sau acolo unde vor fi solicitări, cursuri și seminarii de o săptămână, în care se va picta o icoană sub îndrumarea maestrului Daniel Neculae, dar la nevoie și sesiuni mai scurte, când se urmărește înțelegerea unui aspect anume din tehnica sau teologia icoanei. De asemenea Școala de Artă Bizantină va organiza conferințe despre tehnica sau teologia icoanei.

Primul curs va fi organizat între 3 și 9 septembrie la Trier și va avea ca temă „Sfânta Mahramă, zugrăvirea și teologia icoanei”. Cei interesați sunt rugați să se înscrie,  mai multe detalii putând fi găsite pe pagina de Facebook a școlii: https://www.facebook.com/byzantinische.kunstschule

Părintele Mircea-Eugen Moldovan este absolvent al Facultății de Teologie din Sibiu, cu o bogată activitate iconografică în țară, expoziții și lucrări în colecții din țară și străinătate. Informații la: https://www.facebook.com/mirceaeugen.moldovan.

Daniel Neculae este absolvent al Facultății de Teologie București, secția Artă Sacră, cu numeroase expoziții în țară și străinătate, precum și cursuri de pictură susținute în Statele Unite, fiind astfel unul dintre cei mai importanți iconografi ai generației sale. În prezent este professor de religie ortodoxă la Școala Europeană din Luxemburg și la Centrul Cultural al Uniunii Europene de la Luxemburg. Mai multe detalii despre activitatea sa găsiți la: http://www.danielneculae.com/p/about-me.html , iar lucrări ale sale la: https://www.facebook.com/daniel.neculae.