Patru ani de slujire la Altötting

În duminica lăsatului sec de carne, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a oficiat Sfânta Liturghie în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Altötting, Germania. Parohia care împlinește anul acesta patru ani de la înființare, s-a bucurat de prezența ierarhului în mijlocul credincioșilor, cărora Înaltpreasfințitul Serafim le-a vorbit în cuvântul de învățătură despre Evanghelia Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, subliniind importanța rugăciunii curate în viața creștinului, care se reflectă prin fapte bineplăcute lui Dumnezeu cum sunt milostenia și ajutorarea aproapelui: „La judecata finală, Hristos ne întreabă de rezultatul faptelor noastre bune, deoarece ca să faci milostenie, ca să fii bun cu semenii tăi și să ajuți trebuie să ai o inimă bună, iar o inimă bună nu se câștigă decât prin rugăciune, prin spovedanie, prin împărtășirea cu Sfintele Taine și prin post”.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii, a fost săvârșită tunderea în treapta de citeț a domnului Sorin Damian, membru al parohiei, care slujește strana cu multă dragoste pentru rânduiala Sfintelor Slujbe. Sărbătoarea a continuat cu o agapă frățească la care au participat membrii comunității parohiale din Altötting.

Parohia Ortodoxă Română din Altötting-Trostberg a fost înființată în anul 2020 și este închinată praznicului Adormirii Maicii Domnului, avându-i totodată ocrotitori pe Sf. Mc. Sebastian și pe Sf. Cuv. Irodion de la Lainici. Din anul 2023, parohia adăpostește și o părticică din moaștele Sf. Cuv. Irodion de la Lainici, care sunt mângâiere și binecuvântare adusă membrilor comunității care, deși stabiliți aici, poartă cu sine necontenit dorul de țara natală.

Pr. paroh Cristian Ștefan