Pelerinaj în Austria, de sărbătoarea Sfinților Mărturisitori Ardeleni

În fiecare an, la data de 21 octombrie, Biserica Ortodoxă Română face prăznuirea Sfinților Mărturisitori Ardeleni: Cuv. Visarion Sarai, Sofronie de la Cioara, Mc. Oprea Miclăuș, canonizați în anul 1955 și Preoţii Ioan din Galeş şi Moise Măcinic din Sibiel, canonizați în 1992. Ca și în anii trecuți, PC Pr. Mircea Ioan Oniga și Parohia Innsbruck a organizat un pelerinaj pe urmele lor, la care au participat Mitropolitul Serafim, numeroși preoți și peste 200 de credincioși. Acesta a avut loc sâmbătă, 19 octombrie, la Kufstein.

Sfânta Liturghie Arhierească a fost săvârșită de către IPS Părinte Mitropolit Serafim în catedrala „St. Vitus” de la poalele cetății. Numeroși preoți și diaconi, împreună cu credincioșii lor au participat la Sfânta Liturghie. Printre ei a fost și Părintele sârb care construiește în Kufstein o biserică ortodoxă închinată Sfântului Visarion Sarai, de origine sârbă.

În cadrul predicii, Părintele Mitropolit a menționat date biografice a celor cinci Sfinți Mărturisitori, evidențiind importanța mărturisirii credinței, fără a cădea în prozelitism. Înaltpreasfinția Sa a descris greutatea acelor timpuri, când oamenii trăiau segregați în funcție de etnie sau apartenența religioasă. Aceste prejudecăți au fost astăzi în parte depășite, creștinii trăind în pace unii cu alții, deși își păstrează fiecare în continuare „legea neamului”.

După Sfânta Liturghie, toți cei prezenți au urcat în închisoarea-cetate pe urmele Sfinților Mărturisitori. Drumul anevoios, prin coridoare de stâncă reci și umede, aminteau de chinul celor întemnițați aici. În turnul împăratului s-a săvârșit Acatistul Sfinților Mărturisitori, precum și un Parastas pentru toți creștinii necunoscuți care au suferit între aceste ziduri.

După masă, Părintele Ionel Nemeș de la Parohia din Konstanz a organizat o Seară duhovnicească cu participarea credincioșii prezenți la pelerinaj. Cu această ocazie, Părintele Mitropolit a răspuns la întrebările din rândul părticipanților.

Duminică, Mitropolitul Serafim a fost în mijlocul credincioșilor din Parohia „Sf. Ioan cel Nou de la Suceava“ din Innsbruck, alături de părintele paroh Mircea Ioan Oniga. După împărtășirea credincioșilor, Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură la Evanghelia vindecării demonizaților din ținutul Gherghesenilor (Luca VIII, 26-39). Sărbătoarea parohială s-a încheiat cu o agapă. În aceeași după-amiază, ÎPS Serafim a efectuat o vizită episcopului catolic de Innsbruck, Excelența Sa, Dr. Hermann Glettler.

Protos. Athanasie Ulea