Pelerinaj la Reichenau (Bodensee)

Florentina Arghir, Sindelfingen

Parohia din Konstanz, sub îndrumarea caldă a Părintelui Paroh, Ionel Nemeș, a organizat, în data de 6 septembrie 2015, un pelerinaj pe Insula Reichenau, în apropiere de Konstanz. Alături de noi au fost Parohia din Tübingen, alături de Părintele Nicolae Gilla, Parohia Kempten, alături de Părintele Cristian Căjvăneanu, Parohia Ravensburg, alături de Părintele Sergiu Rusu, Parohia din Innsbruck, alături de Părintele Mircea Oniga și Părintele diacon Florin Bariș, din Parohia Konstanz.

Doamna Edith Heidel a fost cea care s-a ocupat de organizarea acestui frumos eveniment, dar și cea care ne-a purtat imaginar pe cărările trecutului istoric. Cu ajutorul domniei sale am aflat lucruri importante despre locurile pe care am avut prilejul să le vizităm.

Biserica Sfântul Gheorghe, primul popas făcut de pelerini, a fost construită cu mai bine de 1000 de ani în urmă și adăpostește capul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. În fața acestui sfânt lăcaș, Părintele Ionel Nemeș a ținut o cuvântare credincioșilor, iar doamna Edith Heidel ne-a oferit mai multe informații istorice. Ploaia măruntă și deasă nu i-a împiedicat pe credincioși să vină în număr mare. Ajunși în interiorul bisericii, soborul de preoți a rostit împreună cu credincioșii Acatistul Sfântului Mare Mucenic Gheorghe. Ulterior, toți credincioșii au sărutat moaștele Sfântului Mare Mucenic Gheorghe.

Sfânta Liturghie s-a desfășurat în Catedrala Sfânta Maria și Sfântul Marcu, loc în care se află moaștele Sfântului Bartolomeu, moaștele Sfintei Ana și Sângele cel Sfânt al lui Hristos. Au fost câteva ore frumoase și pline de emoție. Pentru credincioșii din diaspora, prezența a cinci părinți și a unui părinte diacon la Sfânta Liturghie este un eveniment de care au parte foarte rar. De asemenea, desfășurarea slujbei în cadrul unei biserici catolice le oferă credincioșilor ocazia de a asista la anumite momente din cadrul Sfintei Liturghii, care, în mod normal, se petrec în spatele ușilor altarului. Cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Nicolae Gilla. Plecând de la Evanghelia citită în cadrul slujbei, Pilda nunții fiului de împărat (Matei XXII, 1-14), Părintele Nicolae ne-a explicat semnificația termenului ”vocație” (lat. vocatio) ca fiind o chemare. Pentru a exista această chemare este nevoie de o persoană care cheamă (Dumnezeu), o persoană care este chemată (credinciosul) și relația dintre aceștia. Am aflat apoi diferența dintre ”amăgire” și ”dezamăgire”, rolul pelerinului și semnificația cuvântului ”moaște”. Cea mai importantă parte a predicii s-a concentrate asupra importanței pregătirii hainelor potrivite pentru momentul întâlnirii cu Dumnezeu. ”Nunta fiului de împărat” este doar o metaforă pentru Judecata de apoi. Pentru această întâlnire, fiecare credincios trebuie să își îmbrace trupul cu hainele luminii, iar acestea se croiesc numai cu fapte bune. După cuvântul de învățătură, soborul de preoți împreună cu credincioșii au sărutat sfintele moaște.

Ploaia a rămas doar o amintire îndepărtată; cerul albastru și soarele ne așteptau zâmbitori la ieșirea din biserică. Senini și plini de speranță ne-am îndreptat pașii către Portul Insulei Reichenau. A fost un moment frumos și relaxant, în care am avut ocazia să ne cunoaștem mai bine cu credincioșii celorlalte parohii, să schimbăm impresii, dar și să oferim puțină hrană materială trupului. Copiii s-au bucurat de locul de joacă aflat în imediata apropiere.

Înainte de ultimul obiectiv al acestui pelerinaj, ne-am oprit să ne închinăm și să rostim împreună rugăciunea „Tatăl nostru” la Capela Ortodoxă Grecească, cu hramul Sfinților Chiril și Metodiu, aflată foarte aproape de port. Ulterior, ne-am îndreptat către Biserica Sfinților Apostoli Petru și Pavel. Doamna Edith Heidel ne-a oferit câteva date istorice, iar preoții împreună cu credincioșii au rostit Acastistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel.

Dorim să mulțumim organizatorilor, Bisericii Catolice, dar și fiecărui credincios în parte pentru prezență și implicare. Cu toții am reușit să transformăm acest eveniment într-o amintire frumoasă pentru celălalt. Așa cum ne învață și Sfânta Evanghelie, ”nu aprind făclie și o pun sub obroc, ci în sfeșnic, și luminează tuturor celor din casă” (Matei 5,15). Dorim ca acest Pelerinaj să devină o tradiție și sperăm să trăim aceeași bucurie alături de cât mai mulți credincioși.