Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”, acordat Cardinalului Christoph Schönborn, Arhiepiscopul catolic al Vienei

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena

Luni, 24 august, în Biserica cu hramurile „La Sfânta Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena, după săvârşirea slujbei de „Te Deum” Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a oferit Ordinul „Crucea Sfinților Martiri Brâncoveni”, cea mai înaltă distincţie a Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, Eminenţei Sale Cardinalului Christoph Schönborn, Arhiepiscopul Vienei. Elogiul la adresa distinsului prelat („Laudatio”) a fost rostit de Pr. Dr. Nicolae Dura, Vicar al Arhiepiscopiei pentru Austria și paroh al Bisericii din Viena.

 În discursul său, PC Pr. N. Dura a amintit de faptul că Eminenţa Sa Card. Christoph Schönborn este un prieten şi susţinător al Bisericii Ortodoxe Române. Trei cărţi ale Cardinalului Schönborn au fost traduse şi publicate în româneşte, patru Universităţi din România (din Bucureşti, Sibiu, Cluj şi Iaşi) i-au acordat titlu de „Doctor honoris causa”, Preşedintele României i-a acordat ordinul „Serviciul credincios în gradul de mare cruce”, iar Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, în anul 2009 i-a acordat „Crucea patriarhală pentru episcopi”, la sfinţirea bisericii românești din Viena.

La eveniment au participat: PS Andrei, Episcop al Eparhiei Ortodoxe Sârbe a Austriei și Elveției și Episcopul Gabriel al Eparhiei copte din Austria, precum și delegaţi ai Mitropoliei Ortodoxe a Patriarhiei Ecumenice (IPS Mitropolit Arsenios), Episcopiei luterane (ES Michael Bünker), ai Nunţiului Apostolic (Arhiep. Peter Zurbriggen), precum și ai Bisericilor: rusă, bulgară, siriană şi greco-catolică. De asemenea, au fost de faţa Dl. Călin Ţânțăreanu, Prim-colaborator al Ambasadei Române şi Dl. Andrei Popov, Ambasadorul Republicii Moldova în Austria. Din societatea austriacă au participat: Harald Troch, parlamentar, Oliver Henhapel, conducătorul Oficiului Cultelor din Austria, Johann Marte, Preşedintele Fundaţiei Pro Oriente, HR Christine Mann și rectorul Christoph Berger, consilieri şi prieteni ai Parohiei românești din Viena. Răspunsurile liturgice au fost date de corul bisericii, îndrumat de D-na Prof. Agnes Ivan şi dirijat de Georgel Popa. Frumuseţea şi măreţia evenimentului au fost amplificate şi prin interpretările sopranei Nicoleta Radu, pianistei Adriana Paler-Nicolescu şi tenorului Ovidiu Cozma. La încheierea evenimentului, toți cei de față au participat la o agapă organizată de parohie.

Ordinul „Crucea Sfinţilor Martiri Brâncoveni” se acordă persoanelor cu o implicare deosebită în viaţa Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului. Sfinții Martiri Brâncoveni sunt ocrotitorii Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, încă de la înființarea sa, în 1993.  

Galerie foto: pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena