Pelerinaj la Sfânta Cruce, în Domul din Limburg

În Duminica Sfintei Cruci (19 martie), după încheierea Sfintei Liturghii, s-a desfășurat în Domul din Limburg pelerinajul tradițional pentru închinarea la lemnul Sfintei Cruci, organizat ca și în anii trecuți de asociația eparhială de tineret ATORG și Parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Offenbach.

Potrivit obiceiului de mai bine de peste 20 de ani, preoți ortodocși din diferite apartenențe epahiale, însoțiți de peste 800 de credincioși, au luat parte la slujba de priveghere întru cinstirea Sfintei Cruci, prezidată de părintele Ștefan Anghel, protopop al Germaniei de Centru-Est și Luxemburgului. Din delegația creștinilor ortodocși români, cea mai numeroasă la această slujbă, au făcut parte și preoții Constantin Prihoancă (Ludwigshafen), Ioan Sandu Cristea (Offenbach), Gavriil Gemănaru (Frankfurt), Ștefan Baleca (Koblenz), Victor Pârloagă (Friedberg) și Ioan Marius Stamate (Landau), precum și mulți membri ai Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania.

Relicvele sfinte ale Lemnului Sf. Cruci, aduse de cavalerii germani direct de la Constantinopol în urmă cu secole, și păstrate în Domul din Limburg, au fost expuse spre cinstire credincioșilor care s-au închinat cu evlavie, mai bine de doua ore.

Slujba s-a săvârșit intercalat în limba folosită de fiecare din naționalitățile prezente: germană, română, slavonă bisericească și greacă.