Închinare la Lemnul Sfintei Cruci în Basilica Ulm-Wiblingen

Sâmbătă, 18 martie 2023, cu o zi înainte de a III-a duminică din Post, închinată Sfintei Cruci, credincioşii ortodocşi români din Sudul Germaniei au avut parte de o binecuvântare deosebită, aceea de a se închina Crucii Domnului.

La iniţiativa Pr. Dr. Sebastian Suciu, preotul Parohiei ortodoxe române „Sf. Apostoli Petru şi Pavel” din Ulm şi Neu-Ulm şi graţie bunăvoinţei decanului romano-catolic Ulrich Kloos, în Bazilica St. Martin din Ulm-Wiblingen s-a putut ţine slujba ortodoxă a Acatistului Sfintei Cruci. Pe durata slujbei, creştinii s-au putut închina părticelei din Cinstitul Lemn al Crucii Domnului Nostru Iisus Hristos, care se păstrează în acest loc de mai bine de 900 de ani.

Numărul mare al pelerinilor români, sosiţi din mai multe parohii ortodoxe româneşti (Augsburg, Freiburg i. Br., Heidenheim an der Brenz, Kempten, Landsberg am Lech, Ravensburg, Sigmaringen şi Ulm, etc.), a umplut impunătoarea bazilică. A fost un moment de rară bucurie şi de profundă trăire creştină.

Știre și imagini preluate de pe site-ul Parohiei Ortodoxe Române din Ulm