Pelerini din România în vizită la biserica românească din Salzburg

Parohia Ortodoxă Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sfinții Mucenici Epictet și Astion“ din Salzburg, Austria a fost vizitată luni 9 iulie 2018, de un grup de pelerini din România. Pelerinajul a fost organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, prin Agenția de Pelerinaje „Basilica Travel” a Patriarhiei Române.

 

Programul pelerinajului are dimensiune europeană, prin vizitarea mai multor biserici românești și a altor obiective cultural-istorice. Sunt însoțiți cu profesionalism de Părintele Diacon Mihai Profiroiu, care asigură ghidajul, dar și asistența spirituală.

La Salzburg, pelerinii au intrat și s-au închinat cu evlavie în biserica de lemn sfințită de Patriarhul Daniel al României, împreună cu IPS Părinte Mitropolit Serafim, la 13. iunie 2009. Oaspeții au fost întâmpinați de părintele paroh dr. Dumitru Viezuianu, care le-a vorbit acestora despre istoricul locașului de cult, poziționat la circa 150 m de Castelul Robinighof, unde pe o tăbliță votivă se menționează prezența – la vârsta de cinci ani – a marelui compozitor Johannes Chrysostomus Wolfgang Amadeus Mozart (n.r. numele integral de botez al muzicianului). A explicat apoi specificul bisericii unicat, atât prin arhitectură cât și prin mobilier și iconografie.

Dialogul inițiat de gazdă cu pelerinii a completat expunerea, mai ales prin interesul manifestat de oaspeți față de viață spirituală a comunității diasporale. Pelerinii s-au închinat la Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, la moaștele Sfântului Ierarh Nectarie, au rostit împreună rugăciuni, iar apoi au fost invitați să viziteze Centrul Parohial Cultural și Ecumenic  al comunității românești, precum și expoziția de fotografie cu etapele construcției  bisericii. Apoi au luat parte la o recepție-agapă.

Preotul D. Viezuianu a însoțit grupul de pelerini în centrul istoric al orașului Salzburg, unde au fost vizitate: casa natală a lui Mozart, Catedrala „Sfinții Rupert și Virgil”, cetatea, Mănăstirea Sf. Petru și alte biserici.

Pelerinii au mulțumit pentru ospitalitate, iar preotul a binecuvântat călătoria.

Pr. dr. Dumitru Viezuianu, Salzburg