ÎPS Serafim la hramul Parohiei românești din Wiesbaden

Duminică, 8 iulie 2018, credincioșii Parohiei „Sf. Ghelasie de la Râmeți” din Wiesbaden au avut bucuria de a-l avea ca oaspete pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim Joantă, aflat în vizită pastorală cu ocazia prăznuirii hramului comunității ortodoxe românești din capitala landului Hessen.

 Sâmbătă, 7 iulie, un număr mare de credincioși din Wiesbaden au participat împreună cu ÎPS Serafim la Taina Sfântului Maslu, organizată în Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din Frankfurt,de către PC Pr. paroh Ionică Saghin. După săvârșirea Tainei Sfântului Maslu,Înaltpreasfinția Sa a invitat pe cei prezenți la un dialog duhovnicesc, răspunzând în cadrul cuvântului de învățătură la diferite întrebări ale credincioșilor privind nedumeririle lor din viața creștină,într-o atmosferă de seară duhovnicească.

 Duminică dimineața, Înaltpreasfințitul Serafim a fost primit în parohia din capitala landului Hessen, în sunetele vocilor pline de bucurie ale credincioșilor care l-au întâmpinat cu cântarea „Cuvine-se cu adevărat”. A urmat apoi,înainte de începerea Sfintei Liturghii, un scurt cuvânt de prezentare al Înaltpreasfinției Sale, în care a transmis bucuria de a revedea pe creștinii ortodocși din Wiesbaden cu ocazia hramului parohiei și anunțul că va hirotesi doi ipodiaconi, pentru meritele lor deosebite în jertfa pentru susținerea parohiei Wiesbaden – pe domnul Ștefan Ovidiu Oltean, care nelipsit de la Sfintele Slujbe conduce cu succes cântarea la strana parohiei, având mare dragoste și devotament față de biserică și pe domnul Dr. Ovidiu Nistor, care sprijină parohia de la formare și până în prezent, atât pe plan sacramental cât și administrativ,  fiind de mare ajutor la gestiunea și contabilitatea parohială.

Atmosfera din timpul Sfintei Liturghii a fost dominată de liniștea, curiozitatea și emoția participării active a celor care s-au lăsat pătrunși de rugăciunea, cântarea și binecuvântarea ce se întrepătrundeau în această taină. Cuvântul de învățătură al ÎnaltpreasfințituluiSerafim a fost unul de susținere, încurajare, admirație pentru efortul depus de preot, de doamna preoteasă și nu în ultimul rând de toți cei care îndrăgesc, sprijină și prețuiesc parohia din Wiesbaden. La sfârșit a urmat o poză de grup în fața bisericii și agapa frățească în sala festivă, prilej cu care doamna Elena împreună cu doamnele care au gătit, s-au străduit cu multă trudă să îi încânte pe cei prezenți  cu tot felul de preparate culinare, care de care mai delicioase. La sfârșitul agapei,Înaltpreasfințitul Serafim a ținut un cuvânt de învățătură despre cum să facem față, noi,dar în special tineretul nostru ortodox,păcatelor care ne distrug viitorul și familia ortodoxă.