Pomenirea eroilor în parohii din Germania și Austria

Sărbătoarea Înălțării Domnului este, potrivit rânduielilor bisericești, totodată zi de pomenire a eroilor neamului care și-au dat viața pe câmpurile de luptă, sau în detenție, pentru țară. Cu acest prilej, la Nürnberg și în diferite parohii românești din Germania slujitorii altarelor au săvârșit slujbe de pomenire la biserici sau la cimitirele unde odihnesc soldați români din cele două războaie mondiale.

La catedrala mitropolitană din Nürnberg, după săvârșirea Sfintei Liturghii, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim împreună cu soborul slujitor  au participat  la slujba de pomenire a tuturor eroilor neamului, săvârșită la troița din curtea așezământului mănăstiresc, iar în după-amiaza aceleiași zile a avut loc parastasul la mormintele soldaților români din cimitirul de sud al orașului.

Și la Viena, după săvârșirea Sfintei Liturghii praznicale, părintele prof. Nicolae Dura, vicar pentru Austria, împreună cu părintele Cristian Ioan Popa, de la Parohia „Sf. Ap. Andrei” din capitala Austriei au pomenit pe soldaţii români din Primul Război Mondial, înmormântaţi în parcela 68 A din Cimitirul central din Viena. La această slujbă de comemorare au participat oficialități și atașați militari din partea Ambasadei României în Austria, ai Primăriei Vienei și ai Asociaţiei austriece „Crucea neagră“ pentru memoria eroilor, care au depus coroane de flori la monumentul românesc.

La finalul parastasului săvârşit, părintele Nicolae Dura  a înmânat, din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, două diplome comemorative conferite conducerilor Cimitirelor din Viena (reprezentată de dl. vicedirector M. Urmann) şi Asociaţiei „Crucea neagră austriacă” (reprezentată de directorul Dr. Reinhard Wildling).

Parastase pentru eroi au mai fost săvârșite de preoți în cimitirele eroilor din Hausdülmen (Münster), Crailsheim, Niederstotzingen și Böhmenkirch,  în Germania și Zwentendorf în Austria.

În Germania și Austria se găsesc aproximativ 90 de locuri de pomenire ale eroilor români – majoritatea lor fiind reprezentată de victime ale detenției din timpul Primului Război Mondial, în cimitire militare și civile. O hartă detaliată a acestora poate fi consultată aici.

Ierom. Ioan Popoiu