Pomenirea eroilor români în Bruckneudorf și Sommerein

La cimitirele militare din localităţile  Bruckneudorf (Burgenland) şi Sommerein (Niederösterreich) – Austria au avut loc marți, 23 octombrie 2018, slujbe de pomenire pentru militarii români jertfiţi în timpul Primului şi celui de-al Doilea Război Mondial, la care au participat oficialități austriece, reprezentanți ai Ambasadei României și ai Armatei Române.

Astfel, în cadrul evenimentelor dedicate sărbătoririi Zilei Armatei României, Ambasada României în Republica Austria și Biroul Atașatului Apărării, au organizat împreună cu Biserica Ortodoxă Română din Viena, ceremonii religioase și militare de comemorare a soldaților români jerfiți pe teritoriul Austriei. Ceremoniile au avut loc la cimitirele militare din localitățile Bruckneudorf (Burgenland), unde sunt înmormântați 100 de militari români jertfiți în timpul Primului Război Mondial, și Sommerein (Niederösterreich) unde sunt înmormântați 280 de militari români jertfiți în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
Serviciile religioase de pomenire a eroilor români au fost oficiate de către Pr. Emanuel Nuțu, slujitor al Parohiei Ortodoxe Române „La Sfânta Înviere” din Viena. Au fost depuse coroane de flori de către Ambasadorul României în Austria, Excelenţa Sa, domnul Bogdan Mazuru și ataşatul apărării Col. ing. Iulian Soare.
La ceremonii au mai participat reprezentanții Primăriilor din localitățile Bruckneudorf și Sommerein, precum și diplomați și angajați ai Ambasadei și reprezentanți ai comunității românești din Austria.
Veșnică pomenire soldaților români!

Pr. Emanuel Nuțu

Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Românești din Viena