Hirotonie întru preot la Graz

Duminică, 21 octombrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a fost prezent în mijlocul credincioşilor ortodocşi români din Parohia „Sf. Ierarh Nicolae” din Graz, împreună cu un sobor de preoți din Germania, Austria precum și din România și a hirotonit întru preot pe diaconul Cătălin Horvath.

Înaltpreasfinţia Sa a săvârşit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie înconjurat de diaconii Dumitru Dura și Cătălin Horvath precum și de soborul de preoţi compus din pr. prof. dr. Daniel Benga, pr. prof. dr. Mihai Săsăujan, pr. Florin Ciociu şi pr. paroh Nicolae-Liviu Vîlcea. În cuvântul rostit, referitor la pericopa evanghelică a duminicii a 23-a după Rusalii, Părintele Mitropolit a accentuat importanța discernământului duhovnicesc, al rugăciunii, al iubirii și al smereniei pentru mântuire.
În cadrul Sfintei Liturghii Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit întru preot pe diaconul Cătălin Horvath, pe seama parohiei din Graz. La acest moment deosebit din viața comunității au participat un număr mare de credincioși români. În calitate de invitați au participat la slujbă și membrii Cercului de lucru ortodox-catolic „Sfântul Irineu”, care s-au întrunit la Graz în acest an între 17 și 20 octombrie, precum și reprezentanți ai autorităților locale.
După otpustul slujbei, Întâistătătorul Mitropoliei noastre a oferit cuvântul Eminenței Sale dr. Gerhard Feige, episcop romano-catolic de Magdeburg și copreședinte al Cercului de lucru ortodox-catolic „Sfântul Irineu”. Acesta a mulțumit pentru invitație apoi a vorbit despre importanța unității creștinilor și a subliniat rolul dialogului iubirii și al conlucrării pe tărâmul practic pentru atingerea acestui deziderat.
La final toți cei prezenți au primit binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim și a noului preot hirotonit.

Pr. Mag. Nicolae-Liviu Vîlcea, Graz

Foto: Parohia Graz / Forin Ciociu