Pomenirea eroilor și Praznicul Rusaliilor la Soultzmatt și Freiburg

Praznicul Cincizecimii este, în fiecare an, prilej de pelerinaj la locul de odihnă al celor 687 de soldați români din cimitirul alsacian de la Soultzmatt, pentru ierarhi și credincioși români de toate vârstele din Diaspora, printre care membri ale celor două asociații de tineret, ATORG (Germania) și Nepsis (Franța). ÎPS Mitropolit Iosif și PS Sofian au oficiat sâmbătă, 15 iunie 2019, slujba parastasului pentru eroii români din Primul Război Mondial,  iar pelerinajul a continuat cu vizitarea orașelor Colmar și Freiburg.

După Sfânta Liturghie oficiată în capela din apropierea cimitirului românesc din Alsacia, ÎPS Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale a mers împreună cu PS Sofian Brașoveanul, Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, alături de preoți și diaconi de la parohiile românești din Germania și Franța și de numeroși credincioși români în procesiune spre cimitir, unde a fost adus un omagiu celor 687 de soldați români. Aici, după slujba parastasului au fost depuse coroane de flori la crucea-monument de către oficialități ale Statului Român, cei doi ierarhi și alți participanți.

Ca în fiecare an, la acest eveniment au participat tineri din cele două asociații de tineret, ATORG (Germania) și NEPSIS (Franța), care apoi au vizitat orașele Colmar și Freiburg, situate pe cele două maluri ale Rinului.

În Duminica Mare (16 iunie), tinerii ATORGiști din diferite parohii au participat, alături de credincioșii români din Freiburg, la Sfânta Liturghie arhierească oficiată de PS Părinte Sofian Brașoveanul în Universitätskirche, biserica Parohiei „Sf. Mc. Mina” din orașul universitar de la poalele munților Pădurea Neagră. Printre părinții coslujitori s-au numărat preotul paroh, PC Pr. Mircea Tudorache, PC Pr. Mihai Gândac (Pforzheim) și diaconii Teodor Tăbuș (Köln, vicepreședinte ATORG) și Gavriil Gemănaru (Offenbach). Preasfinția Sa a explicat credincioșilor, în predica duminicală, importanța Praznicului Pogorârii Duhului Sfânt și a apreciat prezența unui număr mare de enoriași la această sărbătoare.

Slujba s-a încheiat cu o agapă organizată de parohie în cinstea oaspeților din diferite colțuri ale Germaniei.

Foto: pagina de Facebook a asociației ATORG