Sărbătoarea Rusaliilor în Austria

Sărbătoarea Rusaliilor a fost cinstită de românii ortodocși din Viena și împrejurimi alături de Părintele lor duhovnicesc, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim, care în perioada 14 – 17 Iunie s-a aflat într-o vizită pastorală în Austria. Primul popas duhovnicesc al ÎPS Sale a fost în Parohia din Wiener Neustadt, păstorită de către Pr. Răzvan Gască, unde vineri seara a oficiat Taina Sf. Maslu, a rostit cuvânt de învățătură și a răspuns întrebărilor puse de credincioșii prezenți, bucuroși și entuziasmați de întâlnirea cu Ierarhul lor.

Sâmbătă dimineața, a săvârșit Sf. Liturghie alături de Pr. Dr. Nicolae Dura și Emanuel Nuțu în biserica „Sf. Ap. Andrei“ din Viena.  Părintele Mitropolit a fost așteptat mai ales de copiii care s-au pregătit luni de zile pentru prima Spovedanie și Împărtășania festivă, dar și pentru a aduce mulțumire lui Dumnezeu la împlinirea a 10 ani de la sfințirea acestei biserici, rodul jertfei Pr. Nicolae Dura și a bunilor credincioși. În fața Ierarhului și a credincioșilor prezenți, un grup de copii, pregătiţi de dirijorul Georgel Popa a cântat imne religioase, iar doi elevi de la ora de Limba română, predată în biserica noastră de D-na Prof. Alina Drimuș, au rostit câteva poezii mişcătoare de Mihai Eminescu.

Duminica Rusaliilor a fost o zi de îndoită bucurie pentru comunitatea din St. Pölten, păstorită de către Pr. Cătalin Soare, pentru că în mijlocul credincioșilor s-a aflat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care a slujit Sfânta Liturghie, a binecuvântat și încurajat credincioșii, îndemnându-i în cuvântul său să trăiască dupa exemplul primei comunități creștine din Ierusalim „care stăruia în rugăciune, în ascultarea Cuvântului lui Dumnezeu și în frângerea pâinii, ca și în ajutorarea semenilor“.  De aceea „sufletul și inima mulțimii care a crezut erau una“. Așadar rugăciunea, împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului și milostenia îi fac pe credincioși una !  În acest context Părintele Mitropolit a subliniat că pentru primii creștini era un lucru de neconceput ca la Sfânta Liturghie să nu se împărtășească, pe când în zilele noastre constatăm cu amărăciune tocmai contrariul.
Sfânta Liturghie a fost continuată cu Vecernia „Rusaliilor“, o slujbă care conține 7 rugăciuni speciale, deosebit de frumoase care se citesc doar în această zi mare.
Chiar dacă programul liturgic a fost mai încărcat, copiii parohiei, îmbrăcați în costume traditionale, au susținut un moment artistic, recitând câteva poezii de Mihai Eminescu (comemorat pe 15 iunie) și Vasile Militaru. La final, au primit binecuvântarea și felicitarea Ierarhului, mulți dintre credinciosii prezenți fiind impresionați până la lacrimi de recitalul copiilor, uitând de timpul îndelungat petrecut în genunchi.

În după amiaza zilei Pogorârii Sfântului Duh, credincioșii din Viena au avut marea bucurie de a sărbători împreună cu ÎPS Părinte Serafim primul hram al noii biserici românești din sectorul 2. Pe șantierul biserici în construcție a fost săvârșită Vecernia Rusaliilor, cu citirea minunatelor rugăciuni și au fost binecuvântate lucrările săvârșite până acum. Alături de Părintele Mitropolit au slujit Părinții Nicolae Dura, Alexander Lapin, Emanuel Nuțu, Ioan Moga, Răzvan Gască, Cătălin Soare și diaconul Dumitru Dura.
Bucuria a fost mare, pentru că, după multă pregătire, a fost lansată oficial, Corala “Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, care va înfrumuseța slujbele din viitoarea biserică. Corala este dirijată de tânărul Sebastian-Eugen Pasaniuc.
După slujba de seară și cuvântul de învățătură al Părintelui Mitropolit, Pr. Emanuel Nuțu l-a felicitat pe ierarh cu ocazia împlinirii a 25 de ani de arhipăstorire ca Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord și i-a mulțumit pentru rugăciune, binecuvântare și sprijinul permanent arătat celor care se ostenesc cu ridicarea noii biserici. Credincioșii prezenți în număr mare, au putut vizita șantierul și vedea stadiul lucrărilor pentru care au jertfit și jertfesc lună de lună. Seara s-a terminat cu o agapă organizată de către gospodinele Parohiei.

În Lunea Rusaliilor, Părintele Mitropolitul Serafim a slujit Sfânta Liturghie la Parohia „Sf. Antonie cel Mare“ din Viena, alături de preoţii Ioan Moga, Viorel Ghera şi Simion Purice (Oituz) și Diac. Dumitru Dura. În predica ţinută, ÎPS Sa a subliniat faptul că Duhul Sfânt este o prezență delicată, care din respect față de libertatea omului, se retrage de câte ori păcătuin cu cuvântul, cu lucrul sau cu gândul, dar revine imediat dacă ne dăm seama de păcat și cerem lui Dumnezeu iertare. La finalul Sf. Liturghii, Mitropolitul Serafim a apreciat viaţa foarte activă a parohiei păstorită de Pr. Prof. Dr. Ioan Moga, subliniind mai ales activităţile desfăşurate pe plan educativ şi social-cultural.

Pr. Emanuel Nuțu, Viena