Pomenirea soldaților români din al doilea război mondial, înmormântați la Viena

Pr. Dr. Nicolae Dura

Cu ocazia Zilei Veteranilor și a împlinirii a 100 de ani de la intrarea României în Primul Război Mondial, ambasadorul României, Bogdan Mazuru, atașatul apărării, col. Horia-Emanuel Mocioc, și reprezentantul Crucii Negre Austriece (organizație dedicată îngrijirii mormintelor de război), prof. Dieter Winkler, au depus, la 25 aprilie 2016, coroane de flori la monumentul dedicat eroilor români.

 Ceremonia de comemorare a soldaților români căzuți în timpul primului război mondial și înmormântați în Cimitirul Central din Viena a fost organizată de Ambasada României, Biroul Atașatului Apărării și cu sprijinul Comunităţii Ortodoxe Române din Viena.

Dumnezeu să odihnească şi să ierte sufletele soldaţilor români şi ai altor neamuri căzuţi pe aceste meleaguri şi veşnică să fie pomenirea lor !