Concerte de Florii susținute de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane

În preajma Sărbătorii Floriilor, corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei Mitropolitane din Nürnberg a susținut o serie de concerte de muzică religioasă în trei parohii românești din Germania. În program au fost interpretate imne și cântece din perioada Postului Mare, colinde de Florii și cântări din Săptămâna Patimilor.

 Corul „Sf. Martiri Brâncoveni”, condus de dr. Claudiu Pătrașcu, se află la al doilea an în care susține concerte de cântece religioase din Postul Mare, aducând credincioșilor ortodocși români, prin intermediul muzicii, atmosfera de pocăință dinaintea sărbătorii Paștilor. Primul concert, susținut în Vinerea Floriilor (22 aprilie) la Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, a fost urmat de alte două reprezentații, la parohia „Sf. Mc. Vitus și Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Chemnitz, în seara de sâmbătă (23 aprilie), respectiv la parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Bamberg, la vremea primei denii a Săptămânii Mari (fuminică, 24 aprilie).

Pe lângă imne cu conținut scripturistic (Fericirile, „Să se îndrepteze rugăciunea mea…”, „Cu noi este Dumnezeu…”, „Doamne al puterilor…”), de tradiție populară („Cruce sfântă…”), precum și cântări liturgice din Săptămâna Mare („Acestea zice Domnul…”), invocând pocăința creștinilor și rememorând Patimile Domnului, coriștii au cântat colindele de Florii, cântări de bucurie și de laudă adusă lui Dumnezeu din gurile nevinovate ale pruncilor, la Intrarea în Ierusalim.