Popas duhovnicesc în a doua duminică a Postului Mare la Salzgitter

 

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat la sfârșitul celei de-a doua săptămâni a Postului Mare în vizită pastorală, în mijlocul credincioșilor români din parohia „Învierea Domnului” din Salzgitter.

 

 Sâmbătă, 11 martie 2017, în biserica parohială IPS Serafim a săvârșit Taina Sf. Maslu împreună cu PC părinți Vasile și Alin Florea. În cuvântul de învățătură de la finalul slujbei, Părintele Mitropolit a pus la inima credincioșilor câteva sfaturi pentru o viață duhovnicească sporită în perioada Postului Mare, îndemnându-i pe toți să înmulțească rugăciunea, să-și mărturisească păcatele în fața părintelui duhovnic și să se împărtășească cu Sfintele Taine. A urmat apoi o Seară duhovnicească, în care credincioșii au putut adresa ierarhului întrebări legate de problemele duhovnicești pe care le întâmpină, întrebări care au primit răspunsuri, astfel folosindu-se toți cei prezenți.

Duminică, 12 martie, Mitropolitul Serafim a săvârșit Sf. Liturghie a Sf. Vasile cel Mare, la care au participat numeroși credincioși ai parohiei. La sfârșit, ierarhul le-a tâlcuit celor prezenți pericopa evanghelică citită și le-a vorbit și despre foloasele postului. IPS Sa a făcut un apel pentru ajutorarea copiilor pe care Mitropolia îi ajută prin proiectul social „Burse pentru copii săraci din Moldova”.

PC Pr. Vasile Florea și părintele paroh, PC Pr. Alin Florea au mulțumit ierarhului pentru vizita făcută în parohia Salzgitter, asigurându-l că se vor strădui să vină în întâmpinarea nevoilor spirituale ale tuturor credincioșilor români aflați în această parte a landului german Niedersachsen.

 Ziua s-a încheiat cu o mică agapă organizată de membrii parohiei, la care au participat toți cei prezenți la slujbă.

 

 Arhid. Chiril Socaciu