Pr. Prof. John Behr (SUA) în vizită la Biserica Sf. Antonie din Viena

Pr. Dr. Ioan Moga, Viena

În perioada 15-19 aprilie, renumitul teolog ortodox, pr. prof. John Behr, decan al Facultăţii de Teologie Ortodoxă St. Vladimir (New York) s-a aflat, la invitaţia pr. lect. dr. Ioan Moga într-o vizită academică şi bisericească la Viena.
Sfinția Sa a ţinut o serie de conferinţe şi comunicări pe teme legate de teologia Sfinţilor Părinţi, dintre care menţionăm: „Spiritualitatea ortodoxă astăzi” şi „Înţelegerea morţii la Sfinţii Părinţi şi în teologia contemporană”.

De asemenea, Sfinția Sa a susţinut o conferinţă despre „Educaţia teologică ortodoxă” în faţă IPS Mitropolitul Arsenios şi a profesorilor ortodocşi de religie din Viena (mai multe despre această aici: https://www.svots.edu/voices/faculty). De Izvorul Tamduirii şi de Duminica Tomii pr. prof. John Behr a slujit la Biserica Sf. Antonie cel Mare din Viena şi a fost puternic impresionat de biserica şi de evlavia credincioşilor.

Printre cărţile publicate de pr. prof. John Behr şi traduse şi în limba română menţionăm lucrarea „Taina lui Hristos. Viaţa în moarte”.
Părintele John Behr este originar din Anglia, dintr-o familie de preoţi: străbunicul şi tatăl dânsului au fost preoţi, iar fratele este ieromonah în Muntele Athos. Se află în SUA din 1993, iar din 2007 este decan al Institutului St. Vladimir, fiind specializat în patristică.