Praznicul Bunei Vestiri la Aschaffenburg

 

De praznicul Bunei Vestiri, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor ortodocși români din parohiile Würzburg și Aschaffenburg și a hirotonit întru diacon pe teologul Ioan Cătălin Pintilie pentru parohia din Augsburg.

Vizita pastorală a început în seara de joi, 24 martie, în biserica „Don Bosco” din Würzburg, unde ÎPS Serafim a săvârșit slujba Sf. Maslu alături de PC Protos. Ghelasie Păcurar (paroh), preoți și credincioși români din alte parohii din Germania, precum și PC Pr. Vladimir Bayanov, parohul comunității rusești, gazdă în această seară. După încheierea Sfintei Taine, Înaltpreasfinția Sa a avut un dialog duhovnicesc cu credincioșii prezenți, răspunzând la întrebări referitoare la Postul Mare și alte rânduieli bisericești.

În ziua praznicului Bunei Vestiri, ÎPS Serafim a săvârșit Sf. Liturghie arhierească în biserica românească din Aschaffenburg, fiind întâmpinat de PC Protos. Ghelasie Păcurar (paroh) și credincioșii români din oraș, precum și de preoți din alte parohii românești din Germania și numeroși oaspeți. În cadrul sfintei slujbe solemne a avut loc hirotonia teologului Ioan Cătălin Pintilie întru diacon pe seama parohiei românești din Augsburg.

Biserica parohială, fost lăcaș al spitalului din Aschaffenburg, a fost concesionată comunității românești „Întâmpinarea Domnului”, fiind în ultimul an recondiționată cu sprijinul financiar a numeroși credincioși, împodobită cu picturi bizantine, catapeteasmă și candelabre potrivit canoanelor Bisericii Ortodoxe, urmând să fie sfințită în luna iunie.

În ziua următoare (sâmbătă, 26 martie), ÎPS Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie și slujba pomenirii morților în parohia „Sf. Mc. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn, unde în vara acestui an va avea loc sfințirea pietrei de temelie a unei bisericii proprii, pe un teren pus la dispoziție de către Consulatul Român din oraș.