Eveniment muzical la Biserica Sf. Antonie din Viena

În seara zilei de 28 martie, în Sala Parohială a Bisericii Sf. Antonie din Viena s-a desfășurat un eveniment muzical inedit. Doamna Dana Cristina Probst, compozitoare de muzică clasică și membră a Consiliului Parohial, a prezentat renumita lucrare “Matthäus-Passion” (“Patimile după Matei“, BWV 244) de Johann Sebastian Bach (1685-1750). Citind fragmente din Sfânta Evanghelia de la Matei și exemplificându-le muzical, ea a arătat profunzimea muzicală, dar și teologică a compoziției lui Bach.

 

Explicațiile au fost alternate de extrase live ale unor fragmente din „Matthäus-Passion“, intrepretate de Carolina Julia Astanei (mezzosoprană, Opera din Graz, Austria), Tudor Andrei (vioară), Maria Magdalena Probst (violoncel) și Dana Cristina Probst (pian).

Evenimentul muzical face parte dintr-un ciclu de audiții și concerte comentate organizate de Biserica Sf. Antonie din Viena. Pr. Ioan Moga, gazda evenimentului, a accentuat legătura dintre muzica clasică și spiritualitatea creștină, precum și rolul pe care l-au jucat compozițiile unor muzicieni precum Bach, Mozart, Händel etc. în viața unor mari oameni ai Bisericii Ortodoxe.