Praznicul Izvorului Tămăduirii la Catedrala din Nürnberg

Sărbătorile Pascale sunt pentru creştinii ortodocşi prilej de bucurie liturghisitoare mai ales în prima săptămână de după Praznicul Învierii Domnului, cinstită cu numele de Săptămâna Luminată. În vinerea acestei săptămâni se face prăznuirea Izvorului Tămăduirii, o sărbătoare în cinstea multelor minuni ale Maicii Domnului şi îşi datorează numele unui izvor tămăduitor din apropierea Constantinopolului, atestat în vremea împăratului bizantin Leon cel Mare (457-474).

La praznicul Izvorului Tămăduirii, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala din Nürnberg, ţinând cuvânt de învăţătură despre puterea sfinţitoare a Împărtăşaniei cu Sfintele Taine şi cu materia sfinţită prin rugăciune. În mod cu totul deosebit apa, curăţitoare prin sine, atunci când este sfinţită prin rugăciunea Bisericii, are proprietatea de a curăţi şi lumina pe omul care o ia cu evlavie. Aghiasma nu trebuie văzută ca având proprietăţi magice, aşa cum se înţelege eronat deseori, ci ea sfinţeşte în taină, tot aşa cum Dumnezeu face minuni în taină şi nu pentru faima oamenilor. După ce mulţi dintre cei prezenţi s-au împărtăşit cu Sfintele Taine, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit împreună cu slujitorii Catedralei şi credincioşii au continuat slujba afară, în faţa troiţei din curtea catedralei, acolo unde au săvârşit sfinţirea cea mică a apei unită cu Canonul Învierii, după rânduiala îndătinată a Bisericii. Credincioşii au luat apă sfinţită pentru acasă.