O nouă biserică pentru Parohia Ortodoxă Română din Viena

 Articol preluat de pe site-ul de ştiri Basilica al Patriarhiei Române.

Sărbătoarea mare a Învierii Domnului a adus cu adevărat bucurie şi binecuvântare în sufletele credincioşilor români din Viena pentru că în Lunea Paştilor, la ceas de Vecernie, a avut loc actul festiv de înmânare a cheilor Bisericii Sf. Antonie de către Cardinalul Christoph Schönborn al Vienei către Înaltpresfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, chiriarhul locului.

Un act festiv, emoţionant, istoric şi necesar, un act care răspunde unei realităţi deodată triste şi îmbucurătoare: numărul mare de români ortodocşi care au plecat din ţară găsindu-şi un rost în aceste locuri, dar care doresc să fie aproape de Biserica lui Hristos, acolo unde pot să se hrănească spiritual şi să simtă ceva de acasă. Această biserică mare şi impunătoare va deveni prin cumpărare proprietatea Parohiei Ortodoxe Române din Viena şi va fi cel de-al treilea loc sfânt de închinare în capitală Austriei, alături de Capela istorică din centrul Vienei (Löwelstrasse 8) şi de Biserica Sf. Apostol Andrei din Simmeringer Hauptstrasse 161, din sectorul 10.
La eveniment au participat numeroşi credincioşi româno-catolici şi români ortodocşi, preotul paroh al Parohiei catolice, Martin Rupprecht însoţit de ceilalţi preoţi slujitori şi parohul Parohiei Ortodoxe Române din Viena, Pr. Dr. Nicolae Dura, însoţit de preoţii slujitori români. De faţă a fost şi Ambasadorul României la Viena, Doamna Silvia Davidoiu.
În cuvântul său, Eminenţa Sa, Cardinalul Christoph Schönborn a vorbit despre faptul că Viena este un loc al întâlnirii între diferite tradiţii creştine, ea devenind o oglindă în mic a creştinismului universal şi că Biserica Ortodoxă trebuie susţinută pentru a da o mărturie creştină comună, apoi a înmânat cheile Bisericii Sf. Antonie Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim. De asemenea, el a oferit pentru altarul bisericii un vechi potir liturgic. Părintele Mitropolit Serafim a subliniat forţă unificatoare a Sărbătorii Învierii, a mulţumit parohiei catolice care a acceptat să dea această biserica românilor şi a accentuat faptul că ctitorii şi miluitorii Bisericii Sf. Antonie vor fi pururea pomeniţi şi la altarul ortodox. Ierarhul a rânduit ca această biserică să stea sub ocrotirea Sf. Antonie cel Mare şi a Sf. Andrei Şaguna. A dăruit apoi Cardinalului o icoană cu Învierea Domnului, iar celor doi epitropi ai comunităţii catolice două icoane cu Maica Domnului. La finalul acestei ceremonii religioase, ierarhul român a împărţit tuturor celor prezenţi icoane cu Învierea Domnului şi a stat de vorba cu credincioşii. Atmosfera emoţionantă a fost întreţinută de cântările pascale intonate cu multă sensibilitate de corul Bisericii Sf. Ap. Andrei dirijat de doamna prof. Agnesia.
De această Biserică se va ocupa Pr. Dr. Ioan Moga, care deja din luna decembrie a anului trecut săvârşeşte regulat aici Sf. Liturghie şi celelalte slujbe religioase, iar anul acesta a fost sărbătorită în această biserică şi prima Înviere a Domnului în prezenţa a peste 500 de români.
Prezent pentru doar două zile la Viena, Părintele Mitropolit Serafim a săvârşit luni dimineaţă Sf. Liturghie la Biserica Sf. Apostol Andrei alături de un sobor de preoţi şi numeroşi credincioşi, iar marţi dimineaţă, în a trei zi de Paşte, a săvârşit Sf. Liturghie în Biserica Sf. Antonie. După Sf. Liturghie a vizitat deţinuţii români din penitenciarul ce se află în Josefstadt-Viena (sectorul 9), oficiind o slujbă religioasă, vorbindu-le şi spovedind câteva persoane. Deţinuţilor le-au fost împărţite prinoase de Paşti. În după-amiază aceleiaşi zile, IPS Serafim a vizitat şi s-a închinat la Altarul Capelei în Löwelstrasse.

Pr.Drd. Emanuel Nuţu, Viena

Foto: Biserica Ortodoxă Română din Viena şi www.kathbild.at