Premiu conferit Parohiei Sankt Pölten pentru ocrotirea mediului înconjurător

Pe 17 noiembrie a.c. a avut loc în prestigioasa mănăstire benedictină Melk ceremonia festivă de decernare a premiilor acordate comunităților religioase pentru măsurile implementate în scopul economisirii resurselor energetice și pentru atenția specială față de creația lui Dumnezeu. Printre premiați s-a numărat și Parohia Ortodoxă Română „Sf. Ipolit Romanul” și „Sf. Martiri Brâncoveni” din St. Pölten.

Distincțiile au fost încredințate unui număr de trei comunități romano-catolice din Dieceza romano-catolică St. Pölten: Stift Melk, Pfarre Maria Laach, Pfarre Emmersdorf; Parohiei Ortodoxe Române din St. Pölten „Sfântul Ipolit Romanul” și „Sfinții Martiri Brâncoveni”; comunității evanghelice din Korneuburg și altor două comunități romano-catolice din Arhidieceza Vienei: Pfarre Mistelbach și Laa an der Thaya. Este pentru prima oară când o parohie ortodoxă este nominalizată pentru acest premiu ce își are obârșia în anul 2011. Se deschide astfel calea și pentru alte parohii ortodoxe să candideze pe viitor pentru a putea beneficia de o mică susținere materială.

Parohiile-model enumerate mai sus s-au remarcat prin modul exemplar de administrare a complexelor parohiale, ele fiind selectate de către juriu, în urma analizării unui dosar și a unor vizite efectuate pe teren de către un reprezentant al comisiei.

Parohia noastră a punctat prin acțiunea de plantare a mai multor soiuri de pomi fructiferi și plante decorative, prin întreținerea și dezvoltarea constantă a parcului parohial și a tinerei livezi, prin sistemul economic de irigație, prin grija specială față de selecția resturilor rezultate din grădină. De asemenea au fost apreciate măsurile de reducere a energiei electrice, prin montarea de becuri economice și a energiei termice, prin montarea de panouri economice infraroșu.

Înainte de festivitatea propriu-zisă, s-a oficiat slujba vecerniei în biserica mănăstirii. Gazda evenimentului a fost starețul mănăstirii Melk – Abatele Georg Wilfinger, împreună cu viețuitorii benedictini ai conventului.  Menționăm că în cadrul colectivului profesoral foarte bine cotat din cadrul mănăstirii – Stiftsgymnasium Melk – activează și un profesor român, precum și un numeros personal auxiliar de origine română, iar școala privată de acolo este cea mai veche instituție școlară de acest gen din Austria.

În cadrul evenimentului de premiere au susținut scurte referate Episcopul romano-catolic din Sankt Pölten – Dr. Alois Schwarz, superintendentul evanghelic – Mag. Lars-Müller Marienburg, directorul ”Pastoralamt” Viena – Dr. Markus Beranek, Vice-guvernatorul Austriei de Jos – Dr. Stephan Pernkopf, președintele ”Katholische Aktion” – Armin Haiderer, președintele resortului ”Lebenswelten” – Axel Isenbart și o grupă de tineri elevi ai școlii de turism din Sankt Pölten.

Parohia noastră a fost reprezentată la acest eveniment important de către părintele paroh, însoțit de câțiva membri din comunitate. La momentul înmânării premiului, unul dintre aceștia a transmis un scurt cuvânt de recunoștință din partea întregii parohii, apoi a rostit un angajament de continuare a lucrării de protecție a naturii și de transmitere a acestei sarcini către generațiile mai tinere.

Amintim în acest context și faptul că la ședința de constituire a Comunității Ortodoxe Române din Viena, Austria de Jos și Burgenland, desfășurată acum un an de zile la Viena (7.11.2021), s-a lansat propunerea ca toate unitățile parohiale componente să aducă o contribuție la conservarea și protecția mediului înconjurător: https://mitropolia-ro.de/index.php/ro/stiri-din-2021/1936-purtarea-de-grija-fata-de-natura-inconjuratoare-un-proiect-al-parohiilor-din-austria

Mulțumim pe această cale copiilor și părinților ce au participat la plantarea pomișorilor în anul 2019, precum și tuturor susținătorilor și prietenilor parohiei noastre! Nu în ultimul rând, adresăm mulțumiri celor implicați direct și constant în activitatea de întreținere și extindere a parcului parohial!

Pr. Florin Cătălin Soare