Prezentarea machetei Bisericii din sectorul 2 al Vienei, la Conferinţa Episcopilor Ortodocşi din Austria

Pr. Dr. Emanuel Nuțu, Viena

articol preluat de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena

Miercuri, 4 noiembrie, în Primăria sectorului 2 a Vienei, în urma ultimelor hotărâri, s-a stabilit definitiv locul pe care va fi înălţată Biserica românească în noul cartier ce se va construi în acest sector. De asemenea, a fost stabilită şi parcela din imediata vecinătate, pe care va fi construită clădirea care va adăposti atât spaţiile necesare Bisericii, grădiniţa, cât şi locuinţe care vor putea fi închiriate de către enoriaşii parohiei. Suntem profund recunoscători autorităţilor oraşului pentru tot sprijinul acordat comunităţii noastre.

Vineri, 6 noiembrie, am răspuns invitaţiei Mitropolitului grec al Austriei, IPS Arsenios, şi cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Serafim, a fost prezentată macheta Bisericii din setorul 2 al Vienei Conferinţei Episcopilor Ortodocşi şi jurnaliştilor invitaţi la acest eveniment. Ne-am bucurat de o atenţie deosebită, cei prezenţi manifestânduşi interesul şi bucuria de a avea în Viena această Biserica.
Dumnezeu ne ajute o vedem ridicată şi ne bucurăm de încă un colţişor de „acasă”!
Foto: © George Banac