Prima sărbătorire a hramului Parohiei „Sf. Ghelasie de la Râmeț” din Schweinfurt

Duminică, 30.06.2024, Parohia Ortodoxă Română ,,Adormirea Maicii Domnului” și ,,Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț” și-a sărbătorit pentru a prima dată ocrotitorul, pe Sf. Ierarh Ghelasie de la Râmeț. La Sfânta Liturghie, alături de părintele paroh Florin Tarnu și credincioșii parohiei nou înființate au fost prezenți părintele Ionuț Păun de la Parohia Ortodoxă din Bamberg, precum și părintele Mihai Popia de la Parohia Ortodoxă din Neustadt bei Coburg.
La sfârșitul Sfintei Liturghii, părintele paroh a rostit cuvântul de învățătură, amintind de viața și minunile Sfântului Ierarh Ghelasie de la Râmeț și a mulțumit tuturor celor prezenți, exprimându-și recunoștința față de toți credincioșii implicați în activitățile parohiei din Schweinfurt.
După încheierea Sfintei Liturghii, toți cei prezenți au fost invitați la o agapă frățească, organizată de parohie în sala parohială a comunității evanghelice din Schweinfurt. La agapă frățească au fost invitați preotul comunității evangheliche, împreună cu soția și câțiva credincioși.

******************

Prima Sfântă Liturghie în parohia românească din Schweinfurt a avut loc înainte de sărbătoarea Nașterii Domnului, în 17 Decembrie 2023. Părintele Florin Tarnu și credincioșii români se adună la Sfânta Liturghie, în duminici și sărbători, în biserica din cartierul Oberndorf, oferită de comunitatea evanghelică din Schweinfurt.

 

pr. paroh Florin Tarnu