Prima Sf. Liturghie în localitatea bavareză Bernau am Chiemsee

Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei a organizat în Duminica a 32-a după Rusalii, ziua în care au fost pomeniți și Sf. Trei Ierarhi (30 ianuarie 2022), prima Sfântă Liturghie în Bernau am Chiemsee. Din încredințarea și cu binecuvântarea ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, pr. prot. dr. Alexandru Nan a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica catolică “Sf. Laurențiu” din Bernau.

Nu mai este pentru nimeni un secret faptul că numărul românilor care emigrează în străinătate a crescut în ultimii ani, fenomen care continuă chiar și în timp de pandemie. De asemenea, acum se mai produce și un alt fenomen. Din cauza crizei economice și a lipsei locurilor de muncă, generate de pandemie, mulți români din Italia, Spania și, mai nou, Marea Britanie, se îndreaptă spre Germania, dorind să se stabilească în această țară și-n special în cele mai prospere landuri: Bavaria și Baden Württemberg.

În acest context, dorința permanentă a Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, este aceea de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei și-n celelalte țări care se află sub jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Europa Centrală și de Nord. Acest lucru este evident și dintr-o adresă trimisă protopopilor celor șase protopopiate din Germania, pe data de 3 februarie 2017, prin care-i împuternicea pe aceștia să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii. Acest îndemn este reluat mereu la Adunările Eparhiale și la toate ședințele administrative ale celor 6 protopopiate.

Prin bunăvoința reprezentanților Arhiepiscopiei Catolice de München și Freising și a conducerii locale, în urma mai multor întâlniri și demersuri, pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină biserica catolică „Sfântul Laurențiu” din localitatea bavareză Bernau am Chiemsse, pentru a se începe slujirea pentru românii care locuiesc în această zonă.

Astfel, duminică, 30 ianuarie 2022, pr. prot. Alexandru Nan a săvârșit prima Sf. Liturghie în biserica mai sus amintită. La această primă slujbă, oficiată în localitatea Bernau, au participat în jur de 30 de credincioși, adulți și copii, veniți din München și din localitățile bavareze situate pe malul vestic al lacului Chiem (Bernau, Prien, Aschau). Răspunsurile la slujbă au fost date de corul “Armonia” al Parohiei Ortodoxe Române „Nașterea Domnului“ din München. La slujbă au participat credincioși din localitățile bavareze situate pe malul vestic al lacului Chiem și din München.

La momentul potrivit din cadrul Sf. Liturghii, părintele Alexandru le-a vorbit celor prezenți despre exemplul convertirii lui Zaheu, unul dintre cele mai cutremurătoare, mai înalte și mai sincere, dintre cele pe care ni le oferă paginile Sfintei Scripturi. Tot în cuvântul de învățătură rostit, părintele protopop Alexandru Nan le-a explicat celor prezenți cum s-a ajuns la cinstirea comună a celor trei mari ierarhi, pe data de 30 ianuarie a fiecărui an.

La sfârșitul slujbei, toți credincioșii prezenți au primit cadou o carte de rugăciuni, tipărită la Tipografia Cărților Bisericești a Patriarhiei Române.  

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan