Atelier de creație pentru copii la München

Sâmbătă, 29 ianuarie, copiii parohiei de la Așezământul Bisericesc din München și-au exersat dexteritatea, imaginația și răbdarea, dar au dobândit și cunoștințe noi de istorie românească în cadrul atelierului creativ organizat pe tema „Mica Unire”, rememorând evenimentul petrecut acum 163 de ani.

Prin pictură pe material textil, desen, decorare cu hartie creponată sau realizare de forme din margele, cei mici au putut învăța, dar și aprofunda la nivel practic informații cu privire la forma Principatelor Unite din anul 1859, contextul istoric al vremii, persoana lui Alexandru Ioan Cuza, precum și la culorile drapelului național al României. Întâlnirea a constituit și un cadru favorabil dialogului și consolidării relațiilor dintre părinți.

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul, părintele Petru Deaconu, organizatorul acestui atelier, dorește ca asemenea activități să se desfășoare lunar.
 
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc Românesc din München