Prima Sfânta Liturghie în limba română în China

Comunitatea ortodoxă românească din Shanghai, Republica Populară Chineză, a participat în data de 26 Mai – ”Ziua Românilor de Pretutindeni”, la prima Sfânta Liturghie în limba română.

Slujba a fost oficiată de Pr. Constantin Prihoancă din Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, în sediul Consulatului General al României din Shanghai. Clericul a oficiat o vizită misionară în Republica Populară Chineză în perioada 18 – 31 mai 2024, cu binecuvântarea Înalt Preasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă.

La Sfânta Liturghie găzduită de postul diplomatic românesc din Shanghai au participat credincioși ortodocși români și de alte naționalități care locuiesc în Shanghai și provinciile învecinate, precum și reprezentanți ai Consulatului General, inclusiv domnul consul Ovidiu Simina, alături de familie.

„Tinerii ortodocși din Shanghai au avut ocazia să participe activ la câteva întruniri catehetice și să primească răspunsuri  la problemele pe care actuala generație de creștini ortodocși le are foarte departe de casă. La aceste discuții au participat tineri români, greci, ruși, bulgari și chinezi. Mulți români din această parte a lumii au avut prilejul să se spovedească și să primească Sfânta Împărtășanie, să facă pomenirea celor adormiți și de asemenea să asculte pentru prima dată Sfânta Liturghie în limba română în această parte a lumii”, a declarat Pr. Constantin Prihoancă.

În cadrul întâlnirilor s-a discutat necesitatea înființării unei parohii ortodoxe românești în această zonă în care trăiesc peste 300 de români și moldoveni și care să deservească nevoile sufletești ale conaționalilor noștri. Cea mai apropiată parohie ortodoxă română din Regiune se află  la peste  1750 de km distanță în orașul Tokyo, capitala Japoniei.

Părintele a înzestrat viitoarea parohie cu cele necesare slujirii (un set de Sfinte Vase, Sfânta Evanghelie, icoane și cădelniță), iar domnul consul Ovidiu Simina a pregătit 4 icoane împărătești  pentru a fi folosite în cadrul liturgic de către creștinii ortodocși de aici. „Icoanele dăruite accentuează esența mărturisirii noastre de credință centrată pe învățătura despre Sfânta Treime și întruparea Fiului lui Dumnezeu prin Preasfânta Fecioară Maria și evidențiază necesitatea unei acceptanțe a credinței creștine de către conducătorii lumești cel puțin la același nivel cum a fost în vremea Sfinților Împărați Constantin și Elena”, a explicat Pr. Constantin. La rândul său, consulul român a îndemnat cetățenii români prezenți la prima slujbă religioasă ortodoxă în limba română din R.P. Chineză dedicată românilor să se organizeze și să fie uniți, pentru a transforma mica comunitate românească într-o viitoare diasporă românească în China, menținând tradițiile și valorile românești, inclusiv religia ortodoxă, respectiv aducând și trăind ”România” acolo departe de casă, în țara în care au ales să se stabilească alături de familii.

 

au consemnat Ovidiu Simina, Pr. Constantin Prihoancă