Prima Sfântă Liturghie în noua parohie românească din Schwabach-Roth

Duminică, 16 septembrie 2016, la noua parohie „Sf. Ier. Calinic de la Cernica” și „Sf. Elisabeta” din Schwabach-Roth a fost oficiată prima Sfântă Liturghie. Cu binecuvântarea IPS Părinte Mitropolit Serafim, din partea Centrului Eparhial a fost delegat părintele Chiril Socaciu, care l-a prezentat pe părintele Marius Tăut, noul paroh, și l-a îndemnat să le fie mereu aproape credincioșilor, să se străduiască să împlinească cuvântul Sfintei Evanghelii și, prin slujirea sa, să sfințească sufletele fiecăruia.

Membrii noii parohii l-au primit cu sufletele deschise pe păstorul lor, tânărul preot Marius Tăut, care le-a mărturisit, plin de emoție, că va sluji cu dragoste pe credincioșii care i-au fost încredințați și se va strădui, cu ajutorul lui Dumnezeu, să împlinească această chemare sfântă. I-a mulțumit Bunului Dumnezeu pentru toată binecuvântarea primită si i-a îndemnat pe credincioșii săi să rămână uniți în rugăciune.
După slujbă, toți cei prezenți s-au bucurat de o agapă frățească și au avut prilejul să se cunoască mai bine cu noul lor preot.
Biserica noii parohii ortodoxe românești Schwabach-Roth a fost pusă la dispoziția comunității românești de către Parohia Catolică „Sf. Sebaldus” și este situată în Ostring 36, 91126 Schwabach.
 Sfânta Liturghie va fi oficiată în fiecare duminică de la ora 10.30.
Informații despre activitățile parohiei pot fi găsite pe pagina Facebook a tinerei comunități românești,
aici.