Prima slujbă arhierească în noua parohie românească din Innsbruck

 Românii ortodocși din Innsbruck au participat la prima slujbă arhierească săvârșită în orașul lor, în Duminica Iertării, de către Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, împreună cu un sobor de preoți, cu ocazia unei întrevederi cu privire la obținerea unei biserici pentru slujire.

 Sâmbătă, 21 februarie, Înaltpreasfințitul Serafim a avut o întrevedere cu Excelența Sa, Dr. Manfed Scheuer, episcopul catolic din Innsbruck, cu care a discutat despre primirea de către parohia românească a unei biserici sau capele catolice, spre folosință. La întrevedere au participat și PC Pr. Mircea Oniga, parohul comunității românești de aici și PC Pr. Ioan Nemeș din Konstanz.

 A doua zi, de Duminica Izgonirii lui Adam în Rai, la Sfânta Liturghie săvârșită în biserica sârbească de către ÎPS Serafim, cu participarea PP CC Preoți Ioan Nemeș, Mircea Oniga și a PP CC Diaconi Dumitru Dura, secretar eparhial și Florin Bariș (parohia Konstanz), au participat credincioși români din Innsbruck și Konstanz. Parohia a avut cu această ocazie ca oaspeți pe Excelența Sa, Dr. Manfed Scheuer, episcopul catolic din Innsbruck și Excelența Sa, Mag. Olivier Dantine, Superintendent evanghelic în landul Tirol.