Vizită pastorală în Protoieria Germaniei de Nord

În zilele de 15 și 16 februarie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastorală în parohiile românești din landurile Niedersachsen, Bremen și Hamburg, cu ocazia constituirii Protoieriei Germaniei de Nord.

Vizita pastorală a început cu Sfânta Liturghie săvârșită de Duminica Înfricoșatei Judecăți în biserica Christuskirche (Auf dem Bohnenkamp 7), a comunității parohiale „Sf. Luca al Crimeei” din Bremen. Alături de Înaltpreasfinția Sa au slujit PC Părinte Nicolae Tănase de la parohia Valea Plopului (jud. Prahova), PC Părinte Paroh Marius Cristea, și PC Părinte Diacon Dumitru Dura, secretar eparhial.

În cadrul Sfintei Liturghii, săvârșită după rânduiala baptismală (care cuprinde în sine și Taina Botezului), au fost botezate pruncele Maria, Ingrid Maria-Rebeca și Iustina-Teofora, fiica părintelui Marius Cristea. Părintele Nicolae Tănase a ținut un cuvânt de învățătură despre sfârșitul fiecăruia și despre faptele care ne vor însoți în veșnicie. La vremea împărtășirii, nou-botezatele au primit Sfântul Trup și Sânge al Domnului, apoi mulți credincioși și copii ai parohiei s-au bucurat de primirea Sfintelor Taine.

După cuvântul Înaltpreasfințitului Serafim la Evanghelia zilei, întreaga comunitate a participat la agapa organizată cu această ocazie.

Duminică seara, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei „Sf. Ioan Botezătorul” din Hamburg, unde a săvârșit, alături de părintele paroh P.Cuv. Protos. Calinic Vintilă și PC Pr. Vlad Manolache, Taina Sfântului Maslu, urmată de un cuvânt de învățătură.

Luni, 16 februarie, la biserica românească „Învierea Domnului” din Salzgitter, Înaltpreasfinția Sa a prezidat prima întâlnire a preoților din nou-înființata Protoierie a Germaniei de Nord.  Întâlnirea a debutat în biserică, cu o rugăciune de mulțumire, iar ședința a avut loc în în sala parohiei. Înaltpreasfințitul Serafim a prezentat pe PC Părinte Marius Cristea (Bremen), protoiereul pentru Germania de Nord. În cadrul ședinței s-au discutat apoi probleme bisericești, administrative și gospodărești. Seara, Ierarhul împreună cu PC Părinți Vasile și Alin Florea au vizitat o biserică catolică din Empelde (Hannover), în vederea posibilei ei achiziționări.