Prima slujbă în noua parohie românească din Neuss

Cu mulțumire înaintea lui Dumnezeu și bucurie duhovnicească, Duminică 2 iulie 2023 tânărul preot Octavian Popescu a săvârșit prima Sfântă Liturghie în Parohia nou-înființată „Adormirea Maicii Domnului” și „Sf. M. Mc. Ioan cel nou de la Suceava” dinorașul Neuss.
Înainte de săvârșirea Sfintei Liturghii, preotul și credincioșii au fost întâmpinați de   prelatul Andreas Süß, protopop romano-catolic al orașului Neuss. Părintele Süß s-a rugat pentru întreagă comunitate românească din Germania pentru a avea o împreună-conviețuire și lucrare duhovnicească spre lauda lui Dumnezeu, iar preotul și credincioșii români s-au rugat cu mulțumire față de Dumnezeu pentru revărsarea darurilor Sale peste ei înșiși, precum și peste comunitatea ortodoxă și catolică din Germania și pentru ca să binecuvânteze acest început nou de împreună viețuire și lucrare duhovnicească.  După acest moment de împreună rugăciune,  Părintele Süß le-a urat oaspeților români, în mod oficial oficial, „Bun venit în nouă casă”, oferind spre folosință românilor ortodocși o frumoasă și caldă biserică.
Ziua de Duminică a continuat prin săvârșirea cu emoție a primei Sfinte Liturghii din nou-înființata parohie, mulțumindu-I lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale știute și neștiute, cu nădejdea în cuvintele Mântuitorului Hristos: „Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăţia” (Lc. 12-32).
Preot Octavian Popescu