Prima slujba în orașul Landsberg din landul Bavaria

Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei a organizat sâmbătă, 1 aprilie 2017, prima slujbă în orașul Landsberg din landul Bavaria. Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, pr. prot. Alexandru Nan a săvârșit slujba Vecerniei și a Parastasului în biserica din Schwifting, la 2 km de Landsberg. La slujbă au luat parte circa 30 de persoane, adulți și copii.

Din dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei, Înalpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a îndemnat protopopii celor șase Protopopiate ale Germaniei, printr-o adresă din data de 3 februarie 2017, să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii, datorită numărului mare de români veniți în această țară în ultimii ani.

Numai în landul Bavaria numărul românilor a crescut de la 74.798 de persoane la 1 ianuarie 2014, la 118.208 la 1 ianuarie 2016, conform statisticilor puse la dispoziție de către Ministerul German de Statistică.

În acest context, pr prot. Alexandru Nan a obținut capela Sf. Margareta din localitatea Schwifting, lângă Landsberg, unde a slujit sâmbătă seara, pe 1 aprilie 2017, slujba Vecerniei și Parastasului, slujbă la care au partcipat în jur de 30 de credincioși, adulți și copii.

Duminică, 9 aprilie 2017, în cadrul Sfintei Liturghii pe care o va săvârși la München, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim îl va hirotoni întru preot pe seama noii parohii care va fi înființată la Landsberg, pe pr. diacon Ioan Petru Scripciuc.

Pr. prot. Alexandru Nan