Sărbătoarea Parohiei „Buna Vestire” din München

Duminică 26 martie 2017, în frumoasa biserică de lemn „Sfânta Maria” din München a fost sărbătorit hramul parohiei „Buna Vestire” din capitala Bavariei. La invitația Părintelui paroh Simion Felecan, la sărbătoare au participat Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului şi PS Sofian Brașoveanul, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi.

 La jumătate de an de la sfințirea bisericii de lemn cu hramul „Sfânta Maria” din München-Fasangarten, parohia românească păstorită de părintele ic. stavr. Simion Felecan s-a aflat din nou în momente de sărbătoare, prilejuite de serbarea praznicului parohiei – Buna Vestire. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie arhierească a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, alături de care a slujit Preasfințitul Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei noastre, P.C. părinte paroh Simion Felecan, precum și preoți și diaconi din România și Germania.

După încheierea Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Laurențiu a dăruit parohiei o părticică din moaştele Sfântului Ierarh Andrei Șaguna, Mitropolitul Transilvaniei (1808-1873), omul providenţial care printr-o viaţă aleasă, plină de înţelepciune jertfelnică, a reuşit să salveze şi să organizeze Ortodoxia românească în Transilvania.

Știrea și imaginile au fost preluate de pe pagina Facebook a Centrului Bisericesc Românesc din München.