Prima slujbă oficiată în orășelul bavarez Miesbach

Protopopiatul Ortodox Român al Bavariei de Sud a organizat duminică, 18 iunie 2023, prima slujbă în localitatea Miesbach din landul Bavaria. Din încredințarea și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, pr. prot. dr. Alexandru Nan a săvârșit, împreună cu diaconul Simion Toc, slujba Acatistului Sf. Români și Sfânta Liturghie în biserica catolică “Sf. Francisc” din orășelul Miesbach. La slujbă au luat parte în jur de 25 de credincioși, adulți și copii.

Dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei și a celorlalte țări occidentale din cuprinsul Mitropoliei Europei Centrale și de Nord este mereu exprimată de către Înalpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă și de ceilalți ierarhi ao Mitropoliei. Astfel, la fiecare ședință de protopopiat și Adunare eparhială, Mitropolitul Germaniei invită preoții și protopopii celor nouă Protopopiate ale Germaniei, să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii, datorită numărului mare de români veniți în această țară în ultimii ani.

Numai în landul Bavaria numărul românilor a crescut foarte mult în ultimii ani, conform statisticilor puse la dispoziție de către Ministerul German de Statistică. De aceea, pentru intensificarea misiunii, de la 1 ianuarie 2023, Protopopiatul Bavariei a fost împărțit în două, luând astfel ființă Protopopiatul Bavariei de Nord și al Bavariei de Sud. La fel s-a procedat și pentru landul Baden-Württenberg, deoarece aproape jumătate din cei peste un milion două sute de mii de români stabiliți pe teritoriul Germaniei trăiesc în cele două landuri.

După demersurile necesare, pr. dr. Alexandru Nan, protopop al Protopopiatului Bavariei de Sud, a reușit să obțină biserica catolică „Sf. Francisc” din orășelul bavarez Miesbach, prin bunăvoința pr. Michael Mannhardt, protopopul catolic de Miesbach și a diaconului Andreas Marx.

Astfel, pe data de 18 iunie 2023, în Duminica Sfinților Români, pr. prot. Alexandru Nan a săvârșit slujba Acatistului Sfinților Români și Sf. Liturghie în biserica mai sus amintită, împreună cu diaconul Simion Toc de la Garmisch-Partenkirchen. La această primă slujbă, oficiată în biserica din orășelul mai sus amintit, au participat în jur de 25 de credincioși, adulți și copii. La sfârșitul slujbei, pr. Alexandru Nan le-a vorbit celor prezenți despre scopul vieții creștine, dobândirea sfințeniei. Părintele Alexandru a amintit și câțiva sfinți români, drept încurajare pentru toți credincioșii, subliniind faptul că și aceștia au suferit necazuri, încercări, ispite, că n-au fost fără greșeală, dar că au dus lupta până la capăt, cu ajutorul lui Hristos, „Cel care cu neputințele noastre S-a împovărat și bolile noastre le-a purtat” (Is. 53, 4-5).

La sfârșitul slujbei, toți credincioșii prezenți au primit câte o carte de rugăciuni din partea Protopopiatului Bavariei de Sud. Veniți din orășelul Miesbach și din împrejurimi, credincioșii s-au bucurat nespus de această primă slujbă și de faptul că Biserica Mamă își caută fiii împrăștiați prin lume, pentru a le oferi hrana duhovnicească și a-i conduce pe calea mântuirii.

 

***

Bisrica „Sf. Francisc” din Miesbach a fost ridicată în anul 1659, în formă octogonală, de către contele Wilhelm de Hohenwaldeck, pe locul uneia mai vechi, în cinstea Sf. Francisc, față de care avea mare evlavie, motiv pentru care biserica mai este cunoscută și sub denumirea de „Portiunkula”. Fiind situată pe un deal, biserică a rămas neatinsă în timpul unei mare incendiu din anul 1783, care a distrus aproape tot orașul.

În anul 1865, maicile ordinului „Arme Schulschwestern” (Ordinul Măicuțelor școlare sărace) au înființat în Miesbach o mănăstire și o școală, moment în care biserica „Sf. Francisc“ le-a fost încredințată. În decursul anilor, biserica a fost de mai multe ori renovată (1924, 1937, 1970, 1989). În anul 2006, mănăstirea a fost desființață prin plecarea maicilor din lipsă de vocație și a fost preluată de către parohia catolică din localitate.

A consemnat Pr. prot. dr. Alexandru Nan