Pomenirea lui Mihai Eminescu și eveniment cultural la Viena

Joi 15 iunie 2023 – la ȋmplinirea a 134 ani de la marea trecere ȋntru veşnicie a nemuritorului nostru poet naţional Mihai Eminescu – la statuia lui aşezată ȋn faţa Bisericii „Învierea Domnului” şi „Sf. Ap. Andrei” din Viena a fost săvârşită o slujbă de pomenire de către de către preoţii: Nicolae Dura, Vicar pentru Austria, Alexander Lapin şi Mircea Morar. Cu acest prilej, la statuia lui Eminescu, au fost depuse coroane de flori din partea Ambasadelor României şi Republicii Moldova, a Institutului Cultural Român din Viena şi a Asociaţiei Mihai Eminesc din Viena. Au participat: din partea Ambasadei României la Viena: Excelenţa Sa Prof. Dr. Emil Hurezeanu, Ambasadorul României în Austria, doamna Cristina Mahu ministru consilier – Ambasada Republicii Moldova la Viena, doamna director ICR Viena, Andrea Dincă, doamna Cristina Liberis, domnul Prof. Dr. Lucian Dindirică, directorul Bibliotecii judeţene din Craiova şi D-na Laura Hant, Preşedinta Asociaţiei Mihai Eminesc din Viena, mai mulţi enoriaşi şi prieteni ai parohiei noastre.
După rugăciunea şi depunerea de coroane cei prezenţi au participat în sala parohiei noastre la un eveniment cultural special intitulat: „Zborul – de la Leonardo Da Vinci, la Constantin Brâncuși”, și a fost vernisată o expoziție de documente și fotografii originale din Fondul Arhivelor Diplomatice ale MAE și din colecțiile Bibliotecii județene „ Alexandru și Aristia Aman” – Craiova. Evenimentul a fost completat de un concert de muzică clasică, în compania muzicianului Laurențiu Topală și a baritonului Adrian George Popescu. Acest program cultural a fost prezentat joi 15 iunie în faţa oaspeţilor austrieci, iar vineri 16 iunie pentru enoriaşii noştri.
Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii „Sf. Andrei” din Viena.