Prima Spovedanie, Împărtășanie festivă și sărbătoarea iei la Biserica „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena

La sfârșitul unui an școlar preoții, copiii si părinții au înălțat rugăciune de mulțumire, imediat după Sf. Liturghie de duminică.
În cadrul acestei Sf. Liturghii de duminică a avut loc și Împărtășirea festivă a celor 18 copilași care, după o pregătire temeinică cu preoții bisericii, și-au plecat pentru prima dată genunchii lor în Taina Sf. Spovedanii.
Tot în această duminică i-am felicitat și pe copiii participanți la turneul de șah “Gimnastica minții”, primind diplome și cupe, fiecare potrivit performanței reușite.
De asemenea, copiii Școlii noastre Parohiale prezenți astăzi, au primit diplome din partea profesorilor pentru participarea lor consecventă la orele de limba română, la activitățile religioase, creative, sportive și muzicale desfășurate în fiecare sâmbătă în perioada septembrie 2022 – iunie 2023. De-a lungul acestui an școlar, 120 de copii au participat la diferite activități oferite de pedagogi: Pr. Prof. Emanuel Nuțu, Diac. Prof. Dr. Theodore Coresi, Prof. Nicoleta Liche, Ped. Carmen Șereș, Dr. Cristian Ionus, Dr. Razvan Roșu ajutați de voluntari din Parohie.
Aceste evenimente pline de împlinire au avut loc într-o perioadă dedicată și Zilei Universale a Iei, sărbătorită de cei mari si de cei mici prin cântec, film, expoziție de port tradițional autentic și fotografie.
Prin intermediul unei minunate expoziții, formată din cămăși tradiționale din colecțiile prețioase ale membrilor comunității noastre, s-a creat o privire fascinantă asupra acestui important patrimoniu cultural românesc. De asemenea, s-a putut admira o colecție specială de fotografii puse la dispoziție de Ambasada României, Institutul Cultural Român și cu generosul sprijin al „Flori de ie”.
Vă dorim o vacanță minunată alături de prieteni, familie și noi cunoștințe, cu un soare strălucitor și povești uimitoare în acestă vară!
Text și fotografii preluate de pe pagina de Facebook a Parohiei