Prima spovedanie și împărtășanie festivă pentru copiii din Viena

Potrivit rânduielilor din Biserica Ortodoxă, prima Ȋmpărtăşanie (die erste Kommunion) se oferă ȋn finalul săvârşirii Sfintei Taine a Botezului şi a Mirungerii (Firmung), de aceea copiii până la vârsta de şapte ani pot primi cât mai des Sf. Ȋmpărtăşanie venind la Sf. Liturghie. În vederea conștientizării copiilor și părinților de modul primirii Sfintelor Taine, în parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena, la fel ca și în alte parohii din Arhiepiscopie, are loc programul de catehizare intitulat „Prima Spovedanie”, care tocmai s-a încheiat cu împărtășirea festivă a participanților.

După câteva luni de pregătire, un grup de copii la vârsta de şapte ani, din Parohia „Sf. Ap. Andrei” din Viena s-au spovedit pentru prima oară sâmbătă, 17 iunie sau duminică 18 iunie. Este emoţionant şi formidabil să ne găsim timp şi liniştire ȋn familie şi ȋn biserică şi să ȋnsoţim pe aceşti „ȋngeraşi“ ȋntru devenirea lor. Şi micuţii oameni – pruncii cei care ne-au fost daţi de Mântuitorul ca şi modele de curăţie pentru a dobândi raiul – au trebuinţă de a participa la acte festive. A fost o sărbătoare a lor, dar şi a adulţilor. La Sfânta Liturghie duminicală, copiii au rostit rugăciuni şi poezii religioase, iar elevii au primit daruri de cărţi religioase ȋn limba română. Alese mulţumiri celor care au contribuit la pregătirea şi suţinerea acestui moment: părinţi, bunici, dar şi d-şoarei Raluca Crăciun, d-nei Prof. Alina Drimuș şi dirijorului Georgel Popa.
La sfârşitul Sf. Liturghii a fost rostită şi rugăciune de mulţumire către Dumnezeu pentru tot ajutorul dăruit elevilor ȋn anul şcolar ce se ȋncheie.

Sâmbătă 8 septembrie 2018, la ora 11,30 în parohie se va organiza rugăciunea pentru ȋnceperea anului şcolar. Elevii se pot spovedi şi ȋmpărtăşi şi cu acest prilej pentru a cere ajutorul divin şi ȋn anul şcolar ce va ȋncepe ȋn toamnă. Din septembrie va continua organizarea şi suţinerea, la biserică, a orelor de Limba română şi Matematică după Sf. Liturghie duminicală ȋn sala parohială. Cei interesaţi se pot anunţa la preoții slujitori.

Dragi elevi să petreceţi o vacanță cu multă odihnă şi joacă, dar şi cu frumoase bucurii alături de toţi cei dragi!

 

Pr. Dr. Nicolae Dura

Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena