Zile de praznic la Chemnitz

Zile de praznic ales şi de mare bucurie pentru credincioşii ortodocşi din Chemnitz, la mijlocul lunii iunie: cu ocazia hramului parohiei, Sfântul Mucenic Vitus, ocrotitorul Saxoniei, a poposit în mijlocul lor Preasfinţitul Părinte Sofian, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, întâmpinat cu bucurie de credincioşii parohiei şi de oaspeţi veniţi din oraşele apropiate (Leipzig, Berlin, Dresden, Erfurt, Plauen).

 Încă de sâmbătă seară, PS Părinte Sofian a binecuvântat hotărârile întâlnirii de protopopiat prezidate de Părintele protopop Ioan Forga, printre care şi propunerea de a se organiza cel puţin o dată la două săptămâni şedinţe de studiu biblic sau ore de cateheză, destinate în principal adulţilor şi, totodată, la propunerea părintelui protopop, s-a hotărât ca şedinţele de protopopiat să fie mai des convocate, însă în mediul online (pe o platformă de internet special destinată unor astfel de întâlniri).

A urmat botezul pruncului Ioan, fiul părintelui Sebastian Schipor din Dresda, săvârşit de către Preasfinţitul Sofian, la care au luat parte părintele Ioan Popoiu, consilier cultural al Arhiepiscopiei, părintele protopop Ioan Forga din Leipzig ca naș al pruncului nou botezat, părintele paroh ieromonah Athanasie Ulea, părintele Bogdan Buta din Erfurt şi Părintele Sebastian Schipor.

După slujba Botezului, Episcopul Sofian a ţinut un înălţător cuvânt celor de faţă, centrat pe exemplul de vieţuire al Sfântului Vitus (un copil de doar 12 ani, martirizat în primele veacuri creştine), precum şi pe educaţia primită de acesta în familia sa. „Noi, credincioşii de azi”, a învăţat Preasfinţitul, „ar trebui să înţelegem că Sfântul Vitus nu ar fi ştiut să mărturisească, dacă în familia sa nu ar fi avut modele de vieţuire creştinească şi de credinţă puternică. Tot astfel şi în zilele noastre, copiii creştinilor din Diaspora nu vor putea mărturisi Ortodoxia în faţa lumii, dacă noi, părinţii lor, cei care am primit, cu darul lui Dumnezeu, atâtea binecuvântări, nu vom mărturisi printr-o viaţă curată, creştinească, bucuria de a fi ortodox”.

A doua zi, duminică, credincioşii îmbrăcaţi de sărbătoare, mulţi dintre ei cu straie naţionale, s-au adunat încă din vreme pentru a-l întâmpina pe Ierarh, care a săvârşit în biserica parohiei Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Aflaţi sub ocrotirea a doi sfinţi: unul sărbătorit de germani (Sf. Mc. Vitus) şi altul român (Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt), credincioşii din Chemnitz au simţit cu adevărat ajutorul venit de la aceştia, reuşind, în anul ce a trecut, achiziţionarea unei frumoase biserici, pe care au împodobit-o cu dragoste şi dărnicie, astfel încât acum, la abia trei ani de la înfiinţarea parohiei, s-au bucurat să-şi serbeze deja al doilea hram în biserica lor proprie. Şi Preasfinția Sa a amintit acest lucru, îndemnându-i pe oameni să urmeze pilda sfinţilor ocrotitori ai parohiei, care şi-au dăruit în moduri diferite vieţile lui Hristos şi au avut bărbăţia de a nu ţine seama de vitregiile vremurilor în care au trăit. „Astfel trebuie să facem şi noi”, a continuat Ierarhul, „unindu-ne în bine, încercând să creştem mlădiţe vii ale credinţei, chiar dacă mediul nu este tocmai propice, să evităm neînţelegerile şi să construim pentru Hristos biserici atât în inimile noastre, cât şi în aceste pământuri în care e atâta nevoie de bucuria şi credinţa Ortodoxiei”.

La agapa ce a urmat, pregătită cu grijă şi generozitate de credincioasele parohiei, Episcopul Sofian a observat bucuria şi jertfa credincioşilor din Chemnitz, care, deşi puţini ca număr, au reuşit să ducă la bun sfârşit, cu ajutorul Domnului, atâtea frumoase şi binecuvântate lucruri.

 

A consemnat pr. Sebastian Schipor, Parohia Dresden