Primul hram de toamnă al Parohiei din Zell am See (Austria)

Duminică, 20 octombrie, PS Părinte Sofian Brașoveanul a slujit Sf. Liturghie la Parohia  „Maica Domnului Prodromița” și „Sf. Mărturisitori Ardeleni” din Zell am See (Austria). Condusă de părintele Liviu Paul Ghioc, tânăra parohie își sărbătorește pentru prima dată hramul de toamnă, întrucât comunitatea de la poalele masivului alpin Hohen Tauern va împlini la Crăciun primul an de la înfiinţare.

La sărbătoare au participat, alături de PS Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei noastre și părintele paroh, PPCC diaconi dr. George Țapciuc (München) și Daniel Stan (de la Catedrala Arhiepiscopală din Galați), precum și credincioși români din parohia alpină.

După momentul împărtășaniei, PS Sofian a ținut un cuvânt de învățătură în care a făcut referire la Sfinții Mărturisitori Ardeleni, care au pătimit în Kufstein, oraș aflat nu departe de Zell am See: „Nepătrunse sunt lucrările lui Dumnezeu. Cine s-ar fi putut gândi la mijlocul secolului 18, când unii din mărturisitorii ortodoxiei din Transilvania erau schingiuiţi până la omorâre în temniţa de la Kufstein, în vestul Austriei, pentru că-şi apăraseră credinţa şi-şi îndemnaseră fraţii să nu o părăsească, că aceştia vor fi sfinţii patroni ai uneia din parohiile noastre ortodoxe româneşti din Austria (Zell am See); că ne vor fi modele de îmbărbătare în credinţă la care vom alerga în pelerinajul anual la Kufstein; că în cinstea Sf. Visarion Sarai, de neam sârb, sârbii ortodocşi din Kufstein vor ridica o biserică în acest loc al martiriului său? Sunt sigur că tot aşa şi noi, dacă vom trăi în credinţă, vom fi izvor de binecuvântare pentru urmaşii noştri, cu sunt şi Sfinţii Mărturisitori Ardeleni pentru noi. Dumnezeu să ne ajute să înţelegem că nu suntem aici doar în urma unor determinări istorice, sociale sau economice, ci mai ales datorită unui plan neştiut de noi al lui Dumnezeu; că modul nostru de viaţă trebuie să fie un continuu răspuns la chemarea lui Dumnezeu”. Întreaga predică poate fi ascultată aici.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească. Pe pagina Facebook a parohiei, preotul paroh adresează mulțumiri lui Dumnezeu pentru toate darurile și își exprimă bucuria că „hramul parohiei noastre a strâns din nou, români frumoși și calzi la suflet, dornici de a fi împreună în rugăciune, la Sfânta Liturghie, dar și de a se bucura la o masă tradițional românească”

 

știre și imagini preluate de pe pagina de Facebook a Parohiei Zell am See